Finansowanie pozabankowe dla firm – wszystko, co musisz wiedzieć

11 maja 2022
Finansowanie pozabankowe dla firm – wszystko, co musisz wiedzieć

Wielu przedsiębiorców przechodzi przez kryzys finansowy. Stają przed dylematem, co zrobić, aby odzyskać płynność i móc regulować bieżące zobowiązania. Jednym z pierwszych pomysłów jest zazwyczaj sięgnięcie po pożyczkę czy kredyt bankowy. Jak się jednak okazuje, nie zawsze jest to korzystna forma finansowego wsparcia. Z tego powodu coraz częściej alternatywą jest finansowanie pozabankowe dla firm, w tym tzw. faktoring. O czym dokładnie mowa, kto i na jakich zasadach może z niego skorzystać? Wyjaśniamy!

Finansowanie pozabankowe – czym jest, kto i jak może z niego skorzystać?

Finansowanie pozabankowe dla firm z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ w porównaniu do innych podobnych rozwiązań jest dla przedsiębiorców bardzo opłacalne. Z uwagi na spory popyt na tego typu usługi rośnie liczba podmiotów, które się tym zajmują. Obecnie na rynku można znaleźć tak wiele ofert, że jest w czym wybierać! Warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby postawić na możliwie najlepszą propozycję. 

Gotówka na Twoim koncie szybciej niż data płatności. Faktoring online - Bez długoterminowym umów korzystasz kiedy chcesz! -->Kliknij i złóż wniosek

Czym jest finansowanie pozabankowe dla firm?

Największym mankamentem prowadzenia w Polsce własnej działalności gospodarczej są zatory płatnicze. Wina w tym zakresie często nie leży po stronie samego przedsiębiorcy, lecz jego nierzetelnych kontrahentów czy partnerów biznesowych. Brak zapłaty za fakturę w terminie skutkuje licznymi kłopotami, w tym przerwaniem płynności finansowej podmiotu gospodarczego, co może nawet spowodować bankructwo.

Właściciele firm robią więc co tylko w ich mocy, aby zminimalizować skalę negatywnych konsekwencji i nie stracić kontroli nad swoim biznesem. Na szczęście, istnieje wiele sposobów na to, aby przedsiębiorca mógł spać spokojnie i nie obawiać się tego, co przyniesie przyszłość.

Jednym z rozwiązań w tym zakresie jest sięgnięcie po finansowanie pozabankowe dla firm. To forma wsparcia udzielana przez profesjonalny podmiot świadczący takie usługi przedsiębiorcy, który potrzebuje pieniędzy w celu zachowania płynności finansowej. 



Jakie są rodzaje finansowania pozabankowego dla firm?

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rodzajów finansowania pozabankowego dla podmiotów gospodarczych jest usługa faktoringu. Najprościej rzecz ujmując, faktoring to wykup przez firmę faktoringową (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności firmy (faktoranta) należnych im od kontrahentów z tytułu dostaw lub usług. 

Faktoring jest rozwiązaniem stosowanym w relacjach B2B, a więc między przedsiębiorstwami i dla wielu firm stał się jednym z kluczowych źródeł finansowania działalności operacyjnej. 

Wyróżniamy wiele rodzajów faktoringu, a każdy z nich sprawdzi się w innych okolicznościach. Najczęściej mówimy o faktoringu wierzytelnościowym, a więc dotyczącym faktur sprzedażowych, ale istnieje również faktoring odwrócony.

Rodzaje faktoringu można podzielić również ze względu na to, kto przejmuje ryzyko niewypłacalności kontrahenta (tj. faktoring pełny – bez regresu, faktoring niepełny – z regresem oraz faktoring mieszany); ze względu na moment zawiadomienia dłużnika o zawartej umowie faktoringowej (tj. faktoring cichy, jawny lub półotwarty); ze względu na zakres terytorialny prowadzonej współpracy (tj. faktoring krajowy lub międzynarodowy); a także z uwagi na sposób korzystania z usług faktoringowych (tj. faktoring jednorazowy, globalny lub z limitem faktur). 

Różnice między finansowaniem bankowym a pozabankowym dla firm

Finansowanie pozabankowe dla firm zyskuje na znaczeniu, szczególnie w kontekście coraz mniej atrakcyjnych ofert bankowych. Instytucje bankowe oczywiście również proponują przedsiębiorstwom wsparcie finansowe, ale jego największą wadą są stosunkowo wysokie koszty.

Wśród rodzajów finansowania bankowego warto wymienić wszelkiego typu kredyty oraz pożyczki, w tym między innymi gotówkowe, obrotowe, inwestycyjne itp. Wiele banków oferuje także faktoring, który tylko z pozoru przypomina ten, po który można sięgnąć przy współpracy z podmiotami pozabankowymi.

Zasadnicza różnica między finansowaniem bankowym a pozabankowym dla firm sprowadza się do liczby formalności, jakie trzeba zrealizować. W przypadku produktów bankowych jest ich sporo, a to z kolei wydłuża całą procedurę. Instytucje bankowe podchodzą do kwestii finansowania dla firm dość skrupulatnie, szczegółowo weryfikują zdolność kredytową wnioskodawcy, a także stawiają dodatkowe warunki. 

Dlaczego faktoring to korzystna opcja finansowania pozabankowego?

Nie ma więc co kryć, że finansowanie pozabankowe jest o wiele atrakcyjniejsze od tego, które może zapewnić bank. Wiele firm spoza sektora bankowego przyznaje wsparcie nawet bez prześwietlania historii kredytowej wnioskodawcy, a wszelkie formalności ograniczone są do niezbędnego minimum.

Ponadto, umowa faktoringowa jest zazwyczaj skonstruowana w taki sposób, aby nie ograniczać przedsiębiorstwa korzystającego z finansowania np. w zakresie tego, na co przeznaczone zostaną środki. Finansowanie pozabankowe jest z reguły adresowane – w przeciwieństwie do bankowego – do każdej, nawet niewielkiej i krótko działającej, działalności gospodarczej.

Żadna firma nie jest więc już na starcie wykluczona, a przecież pomocy często potrzebują właśnie przedsiębiorstwa, które dopiero co rozpoczynają swoją działalność. Dla części z nich faktoring pozabankowy jest ostatnią szansą na złapanie finansowego oddechu i powrót na właściwe tory. 

Czy każda firma może skorzystać z finansowania pozabankowego?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy każda firma ma możliwość skorzystania z finansowania pozabankowego? Czy też faktoring jest zarezerwowany dla określonych podmiotów?

Jak się okazuje, usługa faktoringu jest oferowana dosłownie każdej firmie, niezależnie od charakteru działalności czy branży, która chce w ten sposób zlikwidować zatory płatnicze, uzyskać płynność finansową czy zwiększyć swoją wiarygodność w oczach partnerów biznesów.

Faktoring jest coraz częściej traktowany także jako jeden z czynników wpływających na przewagę konkurencyjną. Z faktoringu mogą skorzystać zarówno firmy, które działają od dawna, jak i nowe przedsiębiorstwa, w tym także start-upy. Do każdego przypadku warto podejść indywidualnie, biorąc pod uwagę potrzeby, oczekiwania i możliwości samego przedsiębiorcy. Niezwykle istotne jest bowiem to, aby faktoring był „szyty na miarę”, ponieważ tym sposobem można wykorzystać potencjał tego rozwiązania. 

Finansowanie pozabankowe – czy warto z niego skorzystać? 

Na tak postawione pytanie każdy przedsiębiorca powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie. Bez wątpienia jednak finansowanie pozabankowe w postaci faktoringu dla firm jest w wielu okolicznościach niezwykle korzystne i może znacznie ułatwić prowadzenie biznesu. 

Obecnie wszystkie formalności można załatwić online, w zaledwie kilka minut, a pieniądze za sprzedaną fakturę trafiają na konto przedsiębiorcy nawet tego samego dnia. Wszystko to sprawia, że właściciel firmy nie tylko nie musi obawiać się o przyszłość, ale dzięki takiemu wsparciu może myśleć o inwestycjach i ogólnie pojętym rozwoju. 

Szybki faktoring online w Monevii - Faktoring uproszczony złóż wniosek już teraz!

Może cię zainteresować również:

--> Finansowanie faktur

--> Ranking firm faktoringowych

--> Co to jest faktoring

--> Przykład faktoringu

--> Limit faktoringowy

--> Umowa faktoringu

--> Finansowanie firmy

4.4/5 - (9 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej