Usługa faktoringu sposobem na finansowanie działalności

23 marca 2023
Usługa faktoringu sposobem na finansowanie działalności

Czekanie na przelew od kontrahenta aż do terminu płatności faktury może być dużym problemem dla Twojego firmowego budżetu. Chcesz zachować płynność finansową, a jednocześnie nie burzyć dobrych relacji z klientami wymagającymi odraczania płatności nawet o 90 dni? Ratunkiem dla Twojego budżetu będzie usługa faktoringowa.

Usługa faktoringowa co to jest?

Usługa faktoringowa to metoda pozwalająca zachować odpowiedni poziom przepływów pieniężnych bez konieczności zaciągania kredytu obrotowego lub korzystania z innych form finansowania bieżącej działalności firmy. Dzięki niej praktycznie od razu otrzymasz pieniądze za faktury z odroczonym terminem płatności, które wystawiłeś swoim kontrahentom. Faktoring to produkt finansowy dedykowany dla sektora B2B. Usługa faktoringu jest dostępna niezależnie od wielkości firmy czy branży. Faktoring może stanowić dla Ciebie stałe lub doraźne źródło finansowania działalności gospodarczej. Dzięki temu zyskujesz dodatkowe środki na rozwój lub regulowanie bieżących zobowiązań.

Usługa faktoringu jak działa?

W sektorze B2B kontrahenci często negocjują warunki współpracy, zapewniając sobie odroczenie terminów płatności nawet do 90 dni. Tak długi czas oczekiwania na należne środki to realny problem dla kondycji budżetu wystawcy faktury, czyli Twojej firmy.

Faktoring to sprzedaż faktur z odroczonym terminem płatności. Usługa ma charakter długofalowej współpracy prowadzonej na atrakcyjnych warunkach cenowych. Na podstawie umowy cesji przenosisz na naszą firmę, czyli faktor, uprawnienie do żądania zapłaty za fakturę od Twojego kontrahenta. Jednocześnie wartość dokumentu sprzedaży otrzymujesz niemal natychmiast na swoje konto. Pieniądze za sprzedaną fakturę trafią do Ciebie w ciągu zaledwie 24 godzin. Po zakończeniu miesiąca otrzymujesz fakturę prowizyjną za zrealizowane usługi faktoringowe. W ten sposób możesz uniknąć tzw. zatorów płatniczych. Najczęściej są one spowodowane brakiem gotówki na bieżącą działalność operacyjną. Czekając na termin płatności faktury i wpływ należnych pieniędzy od kontrahenta, możesz mieć problem z regulowaniem bieżących zobowiązań czy inwestowaniem w rozwój firmy. Usługa faktoringu skutecznie rozwiązuje problem z opóźnieniami w płatnościach i nierzetelnymi kontrahentami.

Dlaczego faktoring, a nie kredyt lub pożyczka gotówkowa? Ponieważ usługa faktoringu nie wymaga weryfikacji w BIK czy długofalowych procedur wnioskowania. Aby skorzystać z zalet faktoringu, wystarczy dopełnić kilku prostych formalności.

usługa faktoringu

Dla kogo jest przeznaczona usługa faktoringowa?

Usługa faktoringowa to narzędzie stworzone z myślą o przedsiębiorcach, którzy mają problemy finansowe wynikające z braku gotówki na bieżącą działalność. Faktoring umożliwia:

 • szybkie pozyskanie środków pieniężnych niezbędnych do funkcjonowania biznesu,
 • utrzymanie odroczonych płatności na wystawianych fakturach.

Takie rozwiązanie chroni przed zatorami płatniczymi, a jednocześnie pozwala utrzymać pozytywne relacje biznesowe z kontrahentami.

faktoring dla małych firm i mikrofirm

Usługę faktoringu powinieneś wybrać, jeśli:

 • masz problemy z zabezpieczeniem środków na bieżącą działalność firmy,
 • chcesz zabezpieczyć płynność finansową i utrzymać status rzetelnego płatnika własnych zobowiązań,
 • współpracujesz z kontrahentami, którzy oczekują długich terminów płatności sięgających nawet 90 dni,
 • nie chcesz obciążać wyniku finansowego firmy,
 • nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, aby skorzystać z ofert banków lub innych instytucji finansowych,
 • nie chcesz prowadzić samodzielnej windykacji ze względu na brak czasu, doświadczenia czy obawę o utratę dobrych relacji z kontrahentami.

Usługa faktoringowa to narzędzie, z którego może skorzystać każdy przedsiębiorca. Wybierają je małe firmy, nowe działalności, spółki, a także firmy transportowe. Usługi faktoringowe nie ograniczają się do konkretnych sektorów. Możesz z nich skorzystać niezależnie od branży i specyfiki Twojego biznesu.

Jakie wyróżniamy rodzaje usługi faktoringowej?

Usługa faktoringowa występuje w 3 rodzajach:

Faktoring pełny (bez regresu)

Całą odpowiedzialność za ewentualną niewypłacalność Twojego kontrahenta przejmuje nasza firma. Taka wierzytelność jest ubezpieczana, co wpływa na koszt usługi faktoringowej. Wybierz ten wariant, jeśli współpracujesz ze stałymi odbiorcami lub jednym kontrahentem.

Faktoring z regresem (niepełny)

Odpowiedzialność za terminową zapłatę spada w równej mierze na płatnika oraz Twoją firmę. Jeśli faktura nie zostanie opłacona, faktor zwróci się do Ciebie o zwrot gotówki.

Faktoring mieszany

Odpowiedzialność z tytułu braku płatności za fakturę ponosi faktor, ale tylko do określonej kwoty. Powyżej ustalonego pułapu współodpowiedzialność za straty ponosi również Twoja firma.

Usługi faktoringowe dzielimy także ze względu na przedmiot finansowania:

 • Faktoring krajowy

Przeznaczony dla firm zarejestrowanych w Polsce, które rozliczają się z kontrahentami wyłącznie na terenie kraju. Dokumenty księgowe mogą być wystawiane zarówno w walucie PLN, jak i EUR. Jest to istotne przede wszystkim dla firm działających w branży TSL.

 • Faktoring międzynarodowy

Dedykowany dla podmiotów współpracujących z zagranicznymi klientami. Usługa faktoringu wspiera płynność finansową w wielu walutach. Ten rodzaj wybierają często firmy działające w branży transportu, logistyki oraz outsourcingu IT.

 • Faktoring eksportowy

Przygotowany z myślą o przedsiębiorcach, którzy współpracują z kontrahentami zarejestrowanymi poza granicami kraju. To idealne rozwiązanie dla firm eksportujących towary na zagraniczne rynki, gdzie często występują wielomiesięczne terminy płatności.

 • Faktoring importowy

Opracowany dla firm zajmujących się importem towarów z zagranicy. Jest formą zabezpieczenia przed problemami, jakie wynikają z odroczonych płatności za faktury.

 • Faktoring odwrotny

Model zakładający, że to firma faktoringowa uiszcza opłatę za fakturę wystawioną przez kontrahenta. Jest to przeciwieństwo klasycznego faktoringu. Stanowi alternatywę dla kredytów obrotowych i pozwala na opłacanie dużych zamówień w sytuacji braku wystarczających środków lub chęci reinwestowania pieniędzy.

Dlaczego warto wybrać usługi faktoringowe w Monevii?

Jesteśmy najdłużej działającym fintechem mikrofaktoringowym w Polsce. Do tej pory sfinansowaliśmy faktury od polskich przedsiębiorców na łączną kwotę sięgającą prawie 300 milionów złotych. Uruchomiliśmy platformę online monevia.pl, z której na co dzień korzysta ponad 4000 firm.

Nasza usługa faktoringowa to bezpieczne źródło finansowania dla Twojej firmy. Niezależnie od branży czy doświadczenia na rynku. Możesz wykorzystać faktoring jako stałe lub doraźne narzędzie. Nasi klienci odzyskują gotówkę zamrożoną w fakturach nawet w dniu wystawienia dokumentu sprzedaży.

Usługa faktoringu w Monevii to:

 • dostępność dla wszystkich firm niezależnie od wielkości, wysokości obrotu czy czasu działania na rynku,
 • wypłata od razu pełnej wartości faktury bez zaliczek jak w tradycyjnym faktoringu,
 • możliwość finansowania pojedynczych, nieprzeterminowanych faktur już od 700 zł lub 200 euro,
 • aż 50 tysięcy złotych limitu na transakcje od pierwszego dnia współpracy z możliwością jego bezpłatnego podwyższenia w dowolnym momencie,
 • dowolność dysponowania środkami za sprzedane faktury,
 • bezpłatna weryfikacja sytuacji finansowej Twoich kontrahentów,
 • szybki i intuicyjny proces realizowany przez platformę online,
 • kompleksowe wsparcie konsultantów handlowych,
 • brak konieczności wiązania się długoterminową umową.

Usługa faktoringu ile kosztuje?

Faktoring online jest usługą płatną. W Monevii wysokość opłat znasz od początku współpracy. Jest to stała wartość zależna od kwoty faktury, terminu płatności i oceny sytuacji finansowej Twojego płatnika. Stosujemy zaawansowany system scoringowy, który został wbudowany w kalkulator prowizyjny. Stanowi on punkt wyjścia do wyceny. Jednocześnie sytuacja finansowa Twojej firmy nie wpływa na wysokość opłat za usługi faktoringowe. Dodatkowo rejestracja i utrzymanie konta na naszej platformie jest całkowicie bezpłatne. Zapewniamy finansowanie faktur bez dodatkowych kosztów aż do 30 dni po terminie płatności. Twój dłużnik może spóźnić się z płatnością nawet o miesiąc, a Ty nie poniesiesz z tego tytułu żadnych kosztów.

Chcesz skorzystać z usługi faktoringowej i otrzymać pieniądze za wystawione faktury nawet w ciągu 24 godzin? Zarejestruj się na Monevia.pl. Założenie konta trwa zaledwie kilka minut. Korzystaj z platformy w dowolnym miejscu i czasie. Odbieraj 100% wartości faktury niezwłocznie po zaakceptowaniu transakcji w systemie.

faktoring dla małych firm i mikrofirm

Może cię zainteresować również:
--> Finansowanie faktur online
--> Ranking firm faktoringowych
--> Co to jest faktoring
--> Przykład faktoringu
--> Koszt faktoringu
--> Limit faktoringowy
--> Umowa faktoringu
--> Finansowanie firmy
--> Faktoring online

5/5 - (4 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej