Faktoring, a pożyczka dla firm

21 lutego 2023
Faktoring, a pożyczka dla firm

Choć może się wydawać, że faktoring i pożyczka to podobne produkty, w rzeczywistości dość mocno się różnią. Jak działa faktoring, a jak pożyczka?

Zarówno faktoring, jak i pożyczka mogą poprawić płynność finansową. Jeśli podejdziemy do tych produktów z głową okaże się, że w znaczący sposób będą mogły pomóc w „ogarnięciu” finansów firmowych. Szczególnie w przypadku przedsiębiorców, którzy otrzymują płatności za faktury po kilku tygodniach lub nawet miesiącach. Jak wiadomo płynność finansowa jest tym, co często decyduje o przetrwaniu firmy. Prawidła ekonomii wskazują bowiem, że to nie zysk, a właśnie umiejętność utrzymania płynności finansowej mają wpływ na to, że firma przetrwa i będzie się rozwijała.

Co to jest faktoring?

Klasyczny faktoring to usługa, która polega na finansowaniu faktur z odroczonym terminem płatności. Należności z takich nieprzeterminowanych faktur przejmuje faktor (firma faktoringowa). Gdy przedsiębiorca wystawia fakturę, może ją od razu przekazać do firmy faktoringowej, zamiast czekać na spłatę do terminu płatności. Po potwierdzeniu faktury i weryfikacji kontrahenta firma faktoringowa przelewa przedsiębiorcy tzw. zaliczkę tj. ok. 80-90 proc. należności wynikającej z tej faktury. W terminie płatności całą należność kontrahent reguluje już na konto firmy faktoringowej. Ta rozlicza się na koniec ostatecznie z przedsiębiorcą. Trochę inaczej wygląda to w przypadku nowoczesnego faktoringu online czyli w tzw. mikrofaktoringu - tu faktor wypłaca 100 proc. wartości faktury brutto, potrącając przy wypłacie jedynie swoją prowizję. Co istotne – w przypadku mikrofaktoringu, nie jest dogłębnie sprawdzana zdolność kredytowa przedsiębiorcy. Zamiast tego faktor przede wszystkim weryfikuje wiarygodność płatniczą kontrahenta.

Coraz częściej firmy faktoringowe do podstawowej usługi finansowania faktur dodają też możliwość skorzystania z pożyczki. Oba produkty dość mocno się różnią, mają swoje plusy i minusy. Dla określonych branż lepszy będzie faktoring, dla innych pożyczka.



Faktoring, a pożyczka

Podstawową różnicą między faktoringiem, a pożyczką jest to, że w przypadku tego pierwszego nie sprawdza się wnikliwie zdolności kredytowej wnioskodawcy. Tutaj najistotniejsze jest to na kogo wystawiamy faktury czyli kto jest naszym odbiorcą i jaką kondycję płatniczą sobą reprezentuje. . To ich wiarygodność w dużej mierze decyduje o warunkach faktoringu.

Jeżeli weryfikacja dłużnika przeprowadzona przez firmę faktoringową spowoduje odrzucenie transakcji finansowania faktury to naprawdę warto zastanowić się, czy kontynuowanie z nim współpracy na zasadzie wydłużonych terminów płatności będzie dobrym posunięciem i czy nie narazimy się niepotrzebnie na ryzyko braku zapłaty.

Nie można zapominać, że firma faktoringowa nie tylko finansuje ale  po akceptacji transakcji monitoruje też płatności, a jeśli zachodzi taka konieczność to przeprowadza windykację u dłużnika.  

W przypadku pożyczki bardzo istotna jest historia kredytowa i tzw. zdolność kredytowa klienta. W przypadku pożyczki, to przedsiębiorca bowiem spłaca raty, w przypadku faktoringu, spłata leży po stronie kontrahenta.

By otrzymać pożyczkę na firmę sprawdzany jest też okres prowadzenia działalności. Standardem jest wymóg prowadzenia działalności przynajmniej rok, a na ogół oczekiwany jest dłuższy staż. W przypadku mikrofaktoringu najczęściej jest on już dostępny nawet dla młodych bądź zupełnie nowych firm, startupów.

Przy pożyczce – w zależności od kwoty - na ogół wymagane będzie poręczenie oraz zabezpieczenie rzeczowe np. hipoteki. Przy faktoringu czy mikrofaktoringu jedynym zabezpieczeniem transakcji jest sama faktura, scedowana na faktora – to niezmiernie wygodne rozwiązanie!

Wnioskując o pożyczkę należy uzbroić się też w cierpliwość – decyzja może trwać kilka dni, a w przypadku pożyczki z banku  nawet do kilku tygodni! Decydując się na faktoring online w Monevii, pieniądze z finansowanych faktur można otrzymać nawet tego samego dnia.

Szybki faktoring online w Monevii - Faktoring uproszczony złóż wniosek już teraz!

Może cię zainteresować również:

--> Finansowanie faktur online

--> Ranking firm faktoringowych

--> Co to jest faktoring

--> Przykład faktoringu

--> Koszt faktoringu

--> Limit faktoringowy

--> Umowa faktoringu

--> Finansowanie firmy

--> Faktoring online

--> Usługa faktoringu

5/5 - (2 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej