Instrukcja załączania plików

Aby samodzielnie zmniejszyć plik, podpowiadamy kilka możliwości:

Pliki PDF - pliki tekstowe lub graficzne, wielostronicowe

Pliki PDF są z reguły mniejsze od zdjęć. Jeśli jednak rozmiar plików przekracza 5MB, zeskanuj ponownie dokument nadając rozdzielczość 72 dpi. Dodatkowo, można wykonać skan w odcieniach szarości, zamiast w kolorze. Zmiany rozdzielczości można zaznaczyć w opcjach skanera, podczas skanowania dokumentów.

Pliki graficzne - JPG, JPEG, PNG jednostronicowe

Pliki JPG, PNG – czyli najczęstsze formaty, w jakich zapisywane są zdjęcia, można w prosty i szybki sposób zmniejszyć w programie Paint, dostępnym w podstawowej wersji programu MS Office.

KROK 1
Kliknij prawym przyciskiem myszy na pliku i wybierz „Otwórz za pomocą”, a następnie program Microsoft Paint. W tej chwili plik, który chcesz zmniejszyć otworzy się w programie Paint.

KROK 2
W górnym menu na pasku należy kliknąć „Start” lub „Narzędzia główne” (w zależności od wersji oprogramowania), a następnie „Zmień rozmiar”. Otworzy się następujące okno:

KROK 3
W oknie dialogowym „Zmiana rozmiaru i pochylanie” zaznacz pole „Zachowaj współczynnik proporcji”, aby po zmianie rozmiaru obraz miał takie same proporcje jak obraz oryginalny.

KROK 4
Wprowadź mniejszą niż 100 wartość procentową w jednym z pól: „w poziomie” (szerokość) lub „w pionie” (wysokość). Drugie pole w obszarze „Zmiana rozmiaru” zostanie zaktualizowane automatycznie . Zatwierdź zmiany klikając OK.

KROK 5
Zapisz zmieniony plik na swoim komputerze. Kliknij w menu głównym programu przycisk „Plik”, a następnie „Zapisz jako”. System podpowie jaki format pliku zastosować (sugerujemy JPG lub JPEG). Wybierz format, wskaż nazwę pliku i miejsca docelowego zapisu na komputerze. Zatwierdź wszystko klikając „Zapisz”.

KROK 6
Odszukaj zapisany plik na swoim komputerze. Kliknij na pliku prawym przyciskiem myszy i wybierz „Właściwości”. Otworzy się okno opisujące parametry techniczne pliku. W zakładce „ogólne”, w polu „rozmiar” sprawdź czy Twój plik jest mniejszy niż 5MB. Jeśli jest, możesz załączyć na Platformie Monevia. Jeśli nie jest – powtórz całą operację jeszcze raz na tym pliku.