Czym się różni faktoring bankowy od faktoringu pozabankowego?

9 lipca 2021
Czym się różni faktoring bankowy od faktoringu pozabankowego?

Faktoring jest jedną z usług finansowych, wspierających prowadzenie działalności gospodarczej. Polega na tym, że podmiot zewnętrzny (tzw. Faktor) odkupuje od przedsiębiorstwa nieprzeterminowane należności z tytułu wystawionych faktur. Poznaj główne różnice między faktoringiem bankowym a faktoringiem pozabankowym i zdecyduj, który z nich będzie odpowiedni dla twojej firmy.

Usługa polegająca na sprzedaży faktur z odroczonym terminem płatności do firmy faktoringowej pozwala zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. Jest ona niezwykle korzystnym rozwiązaniem w przypadku, gdy firma współpracuje z kontrahentem, wymagającym częstego odraczania zapłaty za dostarczone usługi lub towary. Takie zewnętrzne źródło finansowania przydaje się szczególnie wtedy, gdy  firma boryka się z niedoborem gotówki w kasie lub sama ma opóźnienia w regulowaniu własnych zobowiązań.

Szybki faktoring online - uproszczone procedury bez weryfikacji w BIK -->Kliknij i złóż wniosek

Na czym polega faktoring i kto może z niego skorzystać?

Firmy często wystawiają faktury z odroczonym w czasie terminem płatności. Jest to jeden z głównych warunków współpracy z kontrahentami. Zdarza się, że przewidywany termin otrzymania płatności to nawet 120 dni od daty dostarczenia usług lub produktów. Z punktu widzenia płynności finansowej przedsiębiorstwa jest to dość niekorzystna sytuacja. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych kwot, ponieważ ich wpływ na konto we wcześniejszym terminie może oddziaływać na ewentualne plany i realizację inwestycji, możliwość zapłaty podatku, zakup produktów i usług, a także opłacenie należności, zapłatę wynagrodzeń itd.

W jaki sposób są realizowane płatności w faktoringu?

Faktoring jest rozwiązaniem stosowanym przez przedsiębiorców, których kontrahenci często wymagają odraczania terminu płatności faktur. Korzystanie z usług firm faktoringowych pomaga odzyskać zapłatę znacznie szybciej, niż wskazany termin płatności na fakturach i tym samym wzmocnić płynność finansową. Proces polega na tym, że faktor wykupuje faktury od przedsiębiorcy (wystawcy faktury) i od razu przelewa środki na jego konto, co ma miejsce na długo przed terminem płatności.. Zapłata od kontrahenta następuje z kolei na konto faktora w ustalonym na fakturze terminie płatności.. Taka współpraca umożliwia wcześniejsze otrzymanie środków finansowych za wykonane usługi lub dostarczone produkty. Odległy termin zapłaty widniejący na fakturze przestaje być problemem, ponieważ należność zostaje uregulowana natychmiast przez faktora.



Zalety faktoringu dla twojej firmy – szybkość i pewność płatności

Niezwykle istotną zaletą faktoringu jest szybkość uzyskania płatności z wystawionych faktur, nawet w dniu ich wystawienia - bez czekania do terminu płatności, który odraczany jest na wiele dni. Kluczowe dla przedsiębiorcy jest utrzymanie płynności finansowej, a wydłużanie terminów zapłaty (nawet o 120 dni) może spowodować zatory w regulowaniu własnych zobowiązań, z których ciężko wyjść.

Co więcej, korzystanie z faktoringu pozwala prowadzić biznes stabilnie i bezpiecznie pod względem finansowym. Bank lub inny podmiot, świadczący usługi faktoringu, wspiera płynność finansową przedsiębiorcy i chroni przed ryzykiem utraty wizerunku rzetelnej firmy w oczach partnerów biznesowych.

Faktoring wspiera bezpieczne prowadzenie biznesu

Przyspieszenie zapłaty za faktury to nie jedyna korzyść wpływająca na bezpieczeństwo firmy. Regularna współpraca z faktorem zabezpiecza również przed nieuczciwymi kontrahentami lub sytuacjami losowymi. Faktoring to nie tylko usługa, polegająca na wcześniejszym odzyskaniu należności, ale również cały wachlarz działań, związanych z budowaniem relacji z płatnikami faktur. Faktoring pozwala uniknąć współpracy z nierzetelnymi kontrahentami. Dzięki weryfikacji zdolności finansowej i monitoringu płatności, pomyślnie udaje się uczyć i dyscyplinować kontrahentów w temacie płatności.

W przypadku braku otrzymania płatności we wskazanym terminie, przedsiębiorca wspierany jest działaniami windykacyjnymi. Doświadczenie i profesjonalne podejście firm faktoringowych do tematu monitoringu i windykacji należności, nie tylko pozwala utrzymywać dobre relacje z płatnikami, ale jest dużym odciążeniem budżetowym dla firmy korzystającej z faktoringu. Często przedsiębiorcy nie mają ani czasu, ani doświadczenia na takie działania.

Szybki faktoring online w Monevii - Faktoring uproszczony złóż wniosek już teraz!

Faktoring bankowy – gdy faktorem jest bank

W sytuacji, gdy to bank jest podmiotem, który wykupuje faktury, mówimy o faktoringu bankowym. Finansowanie faktur w banku wiąże się z tym, że przedsiębiorca otrzymuje tylko część zapłaty (tzw. zaliczkę) za fakturę, a pozostałą część odzyskuje dopiero po spłacie faktury. Zwykle mówimy o proporcji: ok. 90% ceny za fakturę wypłacana jest od razu, a pozostała część po uregulowaniu faktury przez płatnika (dłużnika).

Faktoring bankowy jest jednym z wielu produktów, oferowanym przez banki. Kiedyś dedykowany dużym podmiotom gospodarczym, dziś jest bardziej elastyczny i dopasowany do potrzeb firm różnej wielkości i branży. Zwykle tam gdzie podmiot gospodarczy nie może liczyć na kredyt, czy pożyczkę – oferowany jest faktoring. Przy czym występuje on pod pewnymi warunkami: wymaga podpisania umowy współpracy, konieczne jest przedstawienie obrotów za dany okres oraz zadeklarowanie wartości faktur przekazywanych do finansowania lub liczby kontrahentów. A ponieważ na rynku już od wielu lat istnieje alternatywa w postaci faktoringu pozabankowego, cena finansowania należności też zależy od wielu czynników. Uwzględnia nie tylko ocenę kondycji finansowej płatnika, ale również wystawcy faktury. Od tej oceny zależy m.in. czy wierzytelność będzie ubezpieczona przed ryzykiem braku zapłaty.

Faktoring pozabankowy – usługa dla małych firm i nie tylko

Firmy faktoringowe, niebędące bankami, wpasowały się idealnie ze swoim produktem w środowisko mikro- i małych przedsiębiorstw. Elastyczne podejście do potrzeb, zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala oferować faktoring szyty na miarę. Ci faktorzy nie pozostają również zamknięci na potrzeby dużych firm. Dzięki umiejętności dopasowania się do zmian na rynku, bardzo łatwo dostosować im ofertę w szybkim czasie.

Faktoring pozabankowy to przede wszystkim minimum formalności, gdyż proces transakcyjny w całości przebiega on-line, bez wizyty w tzw. okienku. Nowoczesne systemy do obsługi należności, łatwo i szybko pozwalają sfinansować fakturę a płatność trafia na konto firmowe zaledwie w ciągu kilku godzin. Dla przedsiębiorców, którzy są mobilni i nie mają czasu na tzw. sprawy urzędowe, to doskonałe źródło na pozyskanie dodatkowego kapitału.

Jest to niezwykle korzystne dla młodych, rozwijających się firm, które z uwagi na brak udokumentowanego doświadczenia muszą spełnić szereg dodatkowych warunków, aby uzyskać finansowanie. Skorzystanie z faktoringu pozabankowego umożliwia dynamiczny rozwój , a terminowe regulowanie zobowiązań dobrze wpływa na wizerunek (zwłaszcza gdy trzeba walczyć o pozycję na rynku) i umożliwia kontynuację działalności.

Skorzystaj z faktoringu pozabankowego w Monevii. Uproszczone procedury i bez weryfikacji w BIK. Faktoring online w Monevii - Bez długoterminowym umów korzystasz kiedy chcesz!

Ile kosztuje faktoring?

Opłaty za usługę faktoringu są zróżnicowane. Każdy faktor ma swoje warunku finansowania.  Podstawowymi elementami, które bierze się pod uwagę przy wycenie faktury są:

  • termin płatności faktury (czyli okres finansowania);
  • kwota faktury
  • ocena zdolności finansowej (wypłacalności) dłużnika

Niektórzy faktorzy stosują również opłaty abonamentowe, wśród których jest m.in. stała miesięczna opłata za limit faktoringowy; a nawet jego podwyższenie

Decydując się na faktoring należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • cena - niektóre firmy faktoringowe zachęcają do współpracy swoich klientów niską prowizją wyjściową za fakturę, ale na kolejnych etapach procesu transakcyjnego doliczają dodatkowe koszty i w końcowym efekcie klient musi zapłacić faktorowi nawet 2x więcej, niż wstępnie wyliczona marża. Ponadto koniecznie trzeba zwrócić uwagę na cennik i dodatkowe opłaty np. czy faktor nalicza dodatkowe koszty za podwyższenie limitu finansowania lub wysłanie wezwania do zapłaty. Istotną rzeczą są zabezpieczenia w faktoringu takie jak np. weksel. Przy transakcjach wysokocennych niektórzy faktorzy pobierają opłaty za dodatkowe czynności administracyjne.
  • Usługi dodatkowe - monitoring i windykacja należności, czy weryfikacja zdolności finansowej płatnika to dodatkowy pakiet usług, oferowany już przez większość faktorów. To świetny sposób na zdyscyplinowanie spóźnialskich płatników. Przejęcie tych funkcji przez faktora pozwala nie tylko ograniczyć koszty obsługi, ale i podtrzymać dobre relacje i zasady współpracy między kontrahentami. Doświadczenie faktorów oraz wiedza pozyskiwana z różnych źródeł, pozwalają wcześnie wychwycić pojawiające się problemy i w porę ostrzec firmę przed realizacją transakcji z budzącym wątpliwości kontrahentem.
  • Kondycja finansowa faktora - jeśli przedsiębiorca zamierza traktować faktoring jako stałe źródło finansowania, powinien wybrać faktora godnego zaufania oraz który sam wywiązuje się terminowo z własnych zobowiązań. Równie ważne jest doświadczenie, historia działalności oraz kondycja finansowa samego faktora. W końcu to instytucja, która ma wspierać finansowo i zabezpieczać obcy biznes.
  • Biuro Obsługi - atrakcyjność oferty faktoringowej to nie jedyna rzecz, która zachęca/powinna zachęcać do współpracy. Nawet najtańszy faktoring może zniechęcić przedsiębiorców, jeśli nie będzie kontaktu z biurem obsługi. Stosowanie nowoczesnych technologii pozwala optymalizować procesy transakcyjne, ale rozmowa i wsparcie doradcy z klientem są ich nieodłącznym elementem – czasem mającym większe znaczenie niż cena. 

Faktoring bankowy czy pozabankowy – który wybrać?

Różnice w faktoringu bankowym i pozabankowym z roku na rok w zasadzie maleją. Dzisiejszy świat nowoczesnych technologii w pewnym sensie wymusił na bankach odejście od tradycyjnej obsługi klientów, na rzecz mobilnego zarządzania transakcjami w Internecie.. Podczas gdy niektóre banki nadal mają dużo bardziej sformalizowane wymagania dotyczące współpracy, nowoczesne pozabankowe firmy faktoringowe szybko i elastyczne pozyskują klientów, zachowując minimum formalności.

Poznałeś właśnie główne różnice między faktoringiem pozabankowym a bankowym. Zastanów się, który lepiej wpisuje się w potrzeby twojej firmy, pamiętaj o uważnym prześledzeniu umowy faktoringowej przed jej podpisaniem. Wybierz najkorzystniejszą dla siebie ofertę i ciesz się spokojnym i pewnym finansowaniem, nie martwiąc się o płynność finansową.

Szybki faktoring online w Monevii - Faktoring uproszczony złóż wniosek już teraz!

Może cię zainteresować również:

--> Finansowanie faktur online

--> Ranking firm faktoringowych

--> Co to jest faktoring

--> Przykład faktoringu

--> Koszt faktoringu

--> Limit faktoringowy

--> Mikrofaktoring

--> Finansowanie firmy

--> Faktoring online

--> Usługa faktoringu

5/5 - (8 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej