Założenie firmy transportowej. Ile to kosztuje? Nowe zasady 2022

16 sierpnia 2022
Założenie firmy transportowej. Ile to kosztuje? Nowe zasady 2022

Założenie firmy transportowej jest celem wielu osób, które chcą spróbować sił we własnym biznesie. Dla nich przygotowaliśmy krótki poradnik jak założyć firmę transportową krok po kroku.

Firma transportowa może być świetnym pomysłem na biznes. Choć biznes transportowy wymaga sporo samozaparcia i odwagi to satysfakcja z prowadzenia własnej firmy wynagradza wszystko. Jak założyć firmę transportową?

Firma transportowa – wymagania

To jakie wymagania trzeba spełnić żeby zarabiać na firmie transportowej zależy przede wszystkim od tego czy będzie to transport krajowy, transport międzynarodowy, a także czy chodzi o przewóz towarów czy transport osób autobusami. W materiale zajmiemy się transportem towarów.

Licencja na transport międzynarodowy dla busów 3,5t

Wielu przedsiębiorców startujących w branży transportowej, zaczyna od niewielkich samochód. Popularne busy do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej są bardzo mobilne i pozwalają na szybki transport dla branż, w których szczególnie liczy się ekspresowa dostawa. Do niedawna międzynarodowy przewóz towarów takimi samochodami nie wymagał specjalnych zezwoleń. Od maja 2022 jest inaczej. Wymagana jest licencja na transport międzynarodowy dla busów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5t. Licencja to dodatkowe koszty. Trzeba je uwzględnić tworząc biznesplan firmy transportowej.



Biznesplan dla firmy transportowej

Tworząc biznesplan dla firmy transportowej warto wypisać sobie wszystkie koszty początkowe. Niezależnie od tego czy będziemy wykonywali transport krajowy czy międzynarodowe przewozy towarów potrzebny będzie przynajmniej jeden samochód. Można go kupić za gotówkę, wykorzystać kredyt na samochód albo korzystać z samochodu w leasingu. Rodzaj finansowania będzie zależał od tego ile pieniędzy będziemy potrzebowali na początek naszej działalności transportowej.

Kolejny wydatek to siedziba i baza transportowa, w której będą parkować samochody, mające akurat postój. Do uzyskania licencji na transport konieczna będzie stała siedziba. Założenie firmy transportowej wymaga też kompetencji zawodowych (trzeba mieć certyfikat kompetencji zawodowych), a także wystarczającą ilość pieniędzy by ruszyć.

Kto wydaje licencję na transport?

Żeby uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego trzeba złożyć odpowiedni wniosek do starosty lub biura Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Można to zrobić osobiście stawiając się w urzędzie, wysłać go pocztą albo składając wniosek elektronicznie.

Baza transportowa

Wnioskując o zezwolenie na transport trzeba wskazać dane samochodu, którym będziemy dysponować. Jak już wspomnieliśmy, nie musi to być samochód kupiony na własność. Możemy korzystać z finansowania leasingiem. Wtedy formalnie przedsiębiorca nie jest właścicielem pojazdu (jest nim firma leasingowa). Dodatkowym elementem jest baza transportowa, czyli miejsce, gdzie samochody parkują albo są poddawane konserwacji. Wymagane jest jedno miejsce parkingowe na każde trzy pojazdy.

Przewoźnik musi też mieć dobrą reputację. Oznacza to, że składając wniosek o pozwolenie na wykonywanie transportu trzeba dołożyć zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.

Gwarancje finansowe firmy transportowej

Szczególnie ważne będą gwarancje finansowe. W przypadku dużych ciężarówek (o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony), przedsiębiorca musi mieć do dyspozycji przynajmniej 9000 euro na pierwszy pojazd i 5000 euro na każdy następny (duży samochód), a jeśli jest to pojazd o dmc mniejszym niż 3,5 t to gwarancja musi mieć wartość 900 euro. Jeśli chcemy mieć firmę transportową opartą wyłącznie o samochody o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 t to wysokość gwarancji na pierwszy pojazd do 1800 euro, a na każdy kolejny 900 euro.

Firma transportowa musi też posiadać w zespole osobę z kwalifikacjami do zarządzania transportem. Jeśli jej nie ma można zawrzeć umowę z osobą z zewnątrz. Niezależnie jednak od formy współpracy, to dodatkowy koszt.

Szacując wydatki związane z uruchomieniem firmy transportowej trzeba też wziąć pod uwagę, że pierwsze przychody mogą nie pojawić się od razu. W transporcie obowiązują wyjątkowo długie terminy płatności, wynoszące zwykle od 30 do nawet 90 dni. Na dodatek liczy się je nie tyle od zrealizowania dostawy, ale od dostarczenia kompletu dokumentów związanych z transportem. Sprawia to, że realny termin otrzymania pieniędzy jest jeszcze dłuższy. A przecież trzeba od razu zapłacić kierowcy, pokryć koszty paliwa i inne bieżące wydatki. Tworząc biznesplan firmy transportowej konieczne jest więc uwzględnienie różnych sposobów utrzymania płynności finansowej nowopowstałej firmy. Jednym z rozwiązań, które w tym pomagają jest faktoring dla firm transportowych lub mikrofaktoring online. Na rynku można znaleźć oferty dostępne również dla firm, które dopiero rozpoczęły swoją działalność. Jedną z takich firm jest Monevia, która specjalizuje się w mikrofaktoringu. To usługa znana również jako finansowanie faktur. Przedsiębiorca zamiast czekać 60 czy 90 dni może otrzymać płatność od ręki. Kontrahent rozlicza potem należność z firmą mikrofaktoringową.

Czy transport się opłaca? Konkurencja w branży transportowej jest spora ale prowadzenie firmy transportowej może być ciekawym pomysłem na biznes. Jeśli mamy pomysł jak zachęcić do pracy u nas kierowców, w jaki sposób korzystnie sfinansować samochody i wiemy, skąd brać zlecenia na rentowne zlecenia transportowe, to pomysł na biznes transportowy może dać sporo satysfakcji. Zarówno osobistej, jak i finansowej.

Faktoring dla transportu w Monevii. Faktoring jest dostępny dla firm transportowych małych i dużych

Może cię zainteresować również:

--> Faktoring dla transportu

--> Finansowanie faktur online

--> Ranking firm faktoringowych

--> Co to jest faktoring

--> Przykład faktoringu

--> Koszt faktoringu

--> Limit faktoringowy

--> Usługa faktoringu

4.8/5 - (12 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej