Usługi faktoringowe sposobem na finansowanie działalności

13 stycznia 2021
Usługi faktoringowe sposobem na finansowanie działalności

Profesjonalne usługi faktoringowe to sposób na finansowanie działalności przedsiębiorstwa, funkcjonującego w otoczeniu ryzyka utraty płynności finansowej, spowodowanej opóźnieniami płatności faktur, czy współpracą z nierzetelnymi kontrahentami. Usługi faktoringowe to doskonała alternatywa dla kredytów czy pożyczek gotówkowych – bez weryfikacji w BIK i długofalowych procedur wnioskowania. Proste formalności sprawiają, że usługi faktoringowe w ostatnich latach zyskały dużą popularność w Polsce, zwłaszcza wśród firm transportowych.

Usługi faktoringowe - kto może z nich korzystać?

Zarówno młodzi, jak i doświadczeni przedsiębiorcy często zadają pytanie, co to jest faktoring i kto może z niego korzystać. Mechanizm finansowania poprzez usługę faktoringową polega na cesji wierzytelności, czyli zbyciu faktury na rzecz faktora na określonych warunkach finansowych. Środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością operacyjną: pokrycie swoich bieżących zobowiązań lub cele inwestycyjne. Jednak faktor nie wymaga podania konkretnego celu, na jaki odzyskane środki zamierza przeznaczyć – co zdecydowanie odróżnia te usługi od tradycyjnych kredytów bankowych.

Nowoczesny faktoring online nie wymaga potwierdzania zdolności kredytowej (brak weryfikacji przedsiębiorcy w bazie BIK), ani dostarczania dokumentów finansowych. Daje szansę na zwiększenie obrotów firmy bez zamrażania własnego kapitału. Funkcjonalność oferty faktoringowej zapewnia stały lub doraźny dopływ gotówki na realizację kolejnych projektów i bieżące spłacanie własnych zobowiązań.

Usługi faktoringowe dla małych firm

Zatory płatnicze to jedna z najczęstszych przyczyn utraty cash flow przez niewielkie przedsiębiorstwa. Profesjonalny i szybki faktoring dla małych firm to rozwiązanie, dzięki któremu łatwo utrzymać płynność finansową. Proces uzyskania finansowania jest bardzo prosty i nie wymaga przedstawiania skomplikowanej dokumentacji, a pieniądze z faktur mogą znaleźć się na koncie ich wystawcy w ciągu kilku godzin.

Warto pamiętać, że faktoring posiada kilka odmian. Wśród nich najpopularniejsze są faktoring jawny oraz faktoring cichy. Faktoring otwarty oznacza, że każda transakcja sprzedaży faktury jest potwierdzana z dłużnikiem (płatnikiem faktury). Firma faktoringowa zawiadamia dłużnika o cesji, potwierdza jego zgodę na transakcję oraz datę płatności faktury. Faktoring cichy oznacza, że płatnik faktury nie bierze udziału w transakcji pomiędzy przedsiębiorcą (wystawcą faktury) i faktorem. Dłużnik nie jest informowany o cesji, a co za tym idzie – zobowiązanie reguluje on na konto bankowe wskazane na fakturze, a nie na konto faktora.

Usługi faktoringowe dla nowych firm – zewnętrzne źródło finansowania biznesu

Faktoring dla nowych firm to doskonały sposób na zapewnienie płynności finansowej nowo powstałego biznesu, potocznie zwanego start-upem. Firmy takie często nie są wiarygodne w oczach banków, stąd nie mogą liczyć na kredyty czy pożyczki. Brak historii transakcyjnej dla banków to ryzyko braku regulowania zobowiązań o czasie. Faktoring dla nowych firm udostępnia gotówkę na pokrycie własnych zobowiązań, przez co zadłużenie maleje a przedsiębiorca buduje swój wizerunek jako rzetelnego partnera. W przeciwieństwie do procedury kredytowej to wiarygodność finansowa płatnika (dłużnika) liczy się w procesie faktoringowym, a nie wypłacalność wystawcy faktury. Należy pamiętać, że po faktoring sięgają najczęściej ci przedsiębiorcy, którym bank nie jest w stanie pomóc.

Podmioty wykorzystujące faktoring dla nowych firm budują swoją historię działalności na bazie rzetelnej współpracy z kontrahentami. Z jednej strony same dbają o terminowe regulowanie własnych zobowiązań, z drugiej zaś – korzystają z innych cech użyteczności faktoringu takich jak np. weryfikacja kondycji finansowej płatników. Taka weryfikacja pomaga z wyprzedzeniem planować kolejne kroki firmy i unikać nierzetelnych kontrahentów. Faktoring dla nowych firm dostarcza stałe finansowanie, dzięki czemu przedsiębiorcy nie muszą martwić się czy zabraknie im gotówki na bieżącą działalność gospodarczą.

Nowoczesne usługi faktoringowe dla transportu i logistyki

Branża logistyczna to jeden z największych beneficjentów usług faktoringowych. Nowoczesny faktoring dla transportu pozwala komfortowo prowadzić działalność w otoczeniu ciągle rozwijającej się konkurencji o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Wydłużanie terminów płatności to codzienna bolączka wszystkich przewoźników. Powstające w związku z tym zatory płatnicze są głównym problemem obok wahań cen paliwa oraz opłat eksploatacyjnych, związanych z serwisowaniem floty samochodowej. Szybka usługa faktoringu dla transportu to doskonały sposób na rozwój przedsiębiorstwa i pozyskanie pieniędzy na inwestycje, bez konieczności zaciągania długoterminowych zobowiązań w bankach. Środki finansowe można otrzymać jeszcze tego samego dnia bez dodatkowych formalności, takich jak weryfikacja zdolności kredytowej w BIK czy przedstawianie zaświadczeń z ZUS/US. Firma faktoringowa zapewnia pełne wsparcie w procesie ubiegania się o finansowanie.

Sprawdź kalkulator finansowy dla firmy transportowej od Monevii

Zalety korzystania z usług faktoringu

Faktoring niesie za sobą szereg korzyści dla każdego biznesu. Jakie są jego zalety?

  • szybki dostęp do gotówki zamrożonej w formie faktur z odroczonym terminem płatności
  • uproszczona procedura transakcyjna, proces obsługi on-line bez zbędnych formalności
  • limit finansowania dostosowany do potrzeb przedsiębiorcy, już od 50.000 zł brutto nawet do 300.000 zł brutto
  •  brak ograniczeń co do liczby i kwoty sprzedawanych faktur miesięcznie
  • brak konieczności określania na jaki cel przeznaczane są środki odzyskane z faktur

Skorzystaj z usług faktoringowych dla firm!

Inwestycje w ciągły rozwój przedsiębiorstwa wymagają zachowania płynności finansowej. Zjawisko zatorów płatniczych stanowi jednak dużą przeszkodę w tym procesie, nawet dla właścicieli biznesów o ugruntowanej pozycji na rynku. Jednym z rozwiązań, które przychodzą z pomocą finansową są usługi faktoringowe. Faktoring to skuteczne narzędzie, które pozwala na zapewnienie prawidłowego cash flow i utrwalenie pozycji konkurencyjnej.

 

Szybki faktoring online w Monevii - Faktoring uproszczony złóż wniosek już teraz!

Może cię zainteresować również:

--> Finansowanie faktur online

--> Ranking firm faktoringowych

--> Co to jest faktoring

--> Przykład faktoringu

--> Limit faktoringowy

--> Umowa faktoringu

--> Finansowanie firmy

5/5 - (3 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej