Faktoring krajowy dopasowany do potrzeb firm

2 czerwca 2020
Faktoring krajowy dopasowany do potrzeb firm

Rynek faktoringu w Polsce rozwija się dynamicznie już od kliku lat, choć jego początki sięgają wczesnych lat 90-tych. Obecne to bardzo skuteczne zewnętrzne źródło finansowania, które pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów przedsiębiorców. Bezpieczeństwo finansowe bowiem warunkuje rozwój każdej firmy. Faktoring to doskonała alternatywa dla pożyczek i kredytów bankowych, bo nie obciąża bilansu przedsiębiorstwa, jego zdolności kredytowej oraz nie jest ujawniany w BIG. Świadomość korzyści, jakie przynosi faktoring, bardzo szybko rośnie zwłaszcza wśród najmniejszych przedsiębiorców, a tych w Polsce jest najwięcej.

Skoro mowa o Polsce, to warto wspomnieć o faktoringu krajowym – najpopularniejszym w sektorze MMSP, bo skierowanym do przedsiębiorców zarejestrowanych w Polsce. Innymi słowy, aby skorzystać z faktoringu krajowego zarówno wystawca faktury, jak i płatnik muszą być zarejestrowani w Polsce i oferować swoje towary i usługi kontrahentom także zarejestrowanym w naszym kraju. Taki faktoring krajowy oferuje m.in. Monevia.

Polskie firmy rozwijają się bardzo dynamicznie, tzw. startupów przybywa z dnia na dzień i zwłaszcza te podmioty często poszukują finansowania. Potrzebują gotówki niezależnie od terminów płatności swoich faktur, by szybko zdobywać nowe rynki. Faktoring krajowy może być oferowany w formie faktoringu pełnego (ryzyko wypłacalności dłużnika w całości przejmuje na siebie faktor) oraz niepełnego (wystawca faktury solidarnie odpowiada za wypłacalność dłużnika).

Oprócz faktoringu krajowego rozróżniamy faktoring eksportowy i importowy. Różnica pomiędzy jednym i drugim zależy od tego, gdzie zarejestrowany jest wystawca lub płatnik faktury. W faktoringu eksportowym wystawca faktury zarejestrowany w Polsce prowadzi działalność eksportową, czyli wysyła swoje towary na rynki zagraniczne (współpracuje z podmiotami zarejestrowanymi poza krajem). Faktoring importowy to rozwiązanie dla krajowych firm, zajmujących się importem towarów z rynków zagranicznych do Polski.

Faktoring krajowy, jak i pozostałe jego kategorie, jest świetnym rozwiązaniem dla firm, które:

 • wystawiają faktury z odroczoną wymagalnością
 • działają w branży, która narzuca długie terminy płatności
 • chcą zapewnić sobie stały dostęp do gotówki
 • potrzebują stałego lub doraźnego wsparcia płynności finansowej
 • potrzebują środków na inwestycje i rozwój
 • obawiają się, że ich kontrahenci mogą mieć problem z terminowym regulowaniem należności i wypłacalnością lub rozpoczynają współpracę z nowymi, których historii gospodarczej jeszcze nie znają
 • nie chcą korzystać z kredytów bankowych zabezpieczonych majątkiem firmy

Takie wsparcie oferuje również Monevia, która oferuje krajowym podmiotom gospodarczym finansowanie dopasowane indywidualnie do potrzeb, niezależnie od wielkości i stażu firmy na rynku. Ponadto faktoring od Monevii to:

 • szybka procedura online – brak zbędnych formalności
 • weryfikacja wiarygodności finansowej płatników faktur
 • stały monitoring i (jeśli jest taka potrzeba) windykacja należności
 • brak konieczności ustanawiania twardych zabezpieczeń
 • limity transakcyjne dopasowane do potrzeb finansowych


Faktoring dla małych firm- wszystkie opłaty w 1 cenie

Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej