Karty paliwowe

Na polskim rynku, każdy liczący się koncern paliwowy ma w swojej ofercie taką kartę. Możliwości, jakie dają karty paliwowe jest wiele, poszczególne oferty różnią się jednak szczegółami. Jak to w życiu bywa, te szczegóły mogą być bardzo istotne. Przyjrzyjmy się więc kartom paliwowym dokładniej.
15 czerwca 2020
Karty paliwowe

Stosowanie kart paliwowych nie tylko znacznie upraszcza rozliczenia związane z zakupem paliwa (nie trzeba posiadać gotówki, płacić od razu, czy zbierać faktury za każde tankowanie), ale również jest dużo bezpieczniejszą formą płatności i do tego przynosi oszczędności - tańsze paliwo, rabaty na inne produkty eksploatacyjne i usługi.

Dziś praktycznie każda firma – zwłaszcza firma transportowa lub użytkująca więcej niż jedno auto, powinna stosować i w zasadzie stosuje karty paliwowe w swojej flocie samochodowej. Na polskim rynku, każdy liczący się koncern paliwowy ma w swojej ofercie taką kartę. Możliwości, jakie dają karty paliwowe jest wiele, poszczególne oferty różnią się jednak szczegółami. Jak to w życiu bywa, te szczegóły mogą być bardzo istotne. Przyjrzyjmy się więc kartom paliwowym dokładniej.

Karta paliwowa – karta nie tylko na paliwo

Karta paliwowa wygląda jak tradycyjna karta płatnicza. Karty te są jednak wydawane nie na osobę fizyczną, ale na firmę, a każda firma może ich otrzymać tyle ilu jest użytkowników (kierowców) lub użytkowanych pojazdów. Karta może być przypisana do danego pojazdu (np. na awersie mamy numer rejestracyjny). Można za jej pomocą płacić nie tylko za paliwo, ale również za inne produkty dostępne na stacjach benzynowych, takich jak oleje silnikowe czy płyny eksploatacyjne. Kartami zapłacimy bezgotówkowo za przejazd autostradami, za umycie samochodu, za parkingi i wiele innych usług. Wybierając wersję międzynarodową, takie same możliwości płacenia kartą paliwową będziemy mieli również za granicą. Natomiast dostępność stacji akceptujących tego typu rozliczenia zależy od oferty konkretnego wydawcy karty. Mogą to być stacje tylko jednego koncernu lub kilku (tzw. sieci stacji partnerskich), zarówno w kraju jak i za granicą. Karta paliwowa to także element budowania więzi danej firmy z konkretną siecią stacji paliw, stąd elementem oferty jest też na ogół rabat na zakup paliw i innych produktów, których nabycie ta karta umożliwia!

Szybki faktoring online - uproszczone procedury bez weryfikacji w BIK -->Kliknij i złóż wniosek

W Polsce karty paliwowe liczących się dostawców zwykle umożliwiają tankowanie za cenę niższą niż ta, która widnieje w aktualnej ofercie danej stacji benzynowej. Zniżki mogą być naliczane od ceny „na słupku” albo od ceny hurtowej. Im więcej zużycia paliwa deklaruje firma, tym większą zniżkę może otrzymać.

Karta paliwowa – prosty system rozliczeniowy

Korzystanie z karty paliwowej znacznie upraszcza rozliczenia. Każda transakcja jest zapisywana w elektronicznym systemie, do którego dostęp ma na bieżąco właściciel lub menedżer w firmy. Nie trzeba zatem zbierać i przechowywać faktury po każdym tankowaniu, na koniec okresu rozliczeniowego wystawiana jest jedna faktura zbiorcza, na której wyszczególnione są wszystkie zakupy i usługi z dokładnym określeniem czasu i miejsca transakcji. Dzięki takie formie rozliczeń, dużo wygodniej jest kontrolować i księgować wydatki.

Świetnym rozwiązaniem w zakresie kart paliwowych, jest też możliwość odroczenia zapłaty za paliwo - standardowo na kilka tygodni lub nawet miesiąc. Jak to możliwe? Użytkownik tankuje kartą paliwową „na kredyt”, a po umówionym okresie spłaca saldo karty a limit na wydatki zostaje przywrócony. Co robić gdy w firmie brakuje gotówki na spłacenie salda karty na koniec okresu rozliczeniowego? Kartę można spłacić przelewem bankowym lub skorzystać z usługi faktoringu np. od Monevii. Przedsiębiorca po wystawieniu faktury przychodowej z odroczonym terminem płatności może ją od razu sfinansować w Monevii, a przelew środków za zakupioną wierzytelność może zasilić bezpośrednio kartę paliwową!

Sprawdź kalkulator finansowy dla firmy transportowej od Monevii

Co zrobić by otrzymać kartę paliwową z odroczonym terminem płatności ?

Często otrzymanie karty z limitem kredytowym wydatków wiąże się z koniecznością ustanowienia kaucji gwarancyjnej (depozytu), stanowiącego zabezpieczenie limitu zakupowego. Ale nie zawsze. Niektórzy uznani dostawcy kart paliwowych dokonują weryfikacji wnioskodawcy – podobnie jak w banku, i mogą przyznać limit kredytowy bez konieczności zabezpieczenia depozytem. Taka weryfikacja może być łatwiejsza i mniej pracochłonna jeżeli dostawca karty współpracuje z instytucją finansową, która już zna klienta, wnioskodawcę – i tak jest w przypadku Monevii. Jej klienci mogą teraz liczyć na preferencje w zakresie przyznania limitu kredytowego bez depozytu na karcie paliwowej Shell Card bądź LOTOS biznes, których dostawcą jest FLEETCOR, Autoryzowany Partner kart paliwowych tych koncernów. Należy jednak pamiętać, że ostateczną decyzję podejmuje dostawca karty a nie współpracująca z nim firma faktoringowa. Oczywistym jest jednak, że połączenie doświadczenia firmy faktoringowej i dostawcy kart paliwowych przyniesie korzyści klientom, a możliwość spłaty salda karty paliwowej finansowaną fakturą to bardzo atrakcyjna funkcjonalność w obliczu konieczności stałych zakupów paliwa i chwilowych zatorów płynnościowych w firmie.

Zamień fakturę na… kartę paliwową!

Dzięki współpracy FLEETCOR z Monevią - najdłużej działającym w Polsce fintechem mikro-faktoringowym, klienci FLEETCOR zarejestrowani na Platformie Monevia mogą zasilać swoje karty paliwowe środkami z finansowanych faktur z odroczonym terminem płatności. Natomiast w zasięgu klientów Monevii są nie tylko preferencje w uzyskaniu karty paliwowej bez depozytu, ale także brak opłat za miesięczne użytkowanie karty i dodatkowe opusty cenowe na paliwa!

____________________________________

FLEETCOR Technologies, Inc. z siedzibą w Atlancie (USA) to wiodący globalny dostawca kart paliwowych i rozwiązań płatniczych dla klientów biznesowych. Firma działa w 53 krajach, w tym na 14 rynkach w Europie. FLEETCOR Technologies, Inc. Jest notowany na nowojorskiej giełdzie NYSE (NYSE:FLT), w ubiegłym roku spółka osiągnęła przeszło 2,6 mld USD przychodów.

Na rynku polskim funkcjonuje jako spółka FLEETCOR Poland i jest autoryzowanym dostawcą kart paliwowych Shell Card oraz LOTOS Biznes bezgotówkowa, dla firm z segmentu mikro i MŚP. Dzięki kartom paliwowym od FLEETCOR przedsiębiorcy (nie tylko klienci Monevii) mogą efektywnie zarządzać wydatkami na paliwo. Monitoring transakcji, bezpieczeństwo płatności, zniżki na paliwo i zbiorcze faktury to podstawowe zalety kart paliwowych od FLEETCOR. Zarówno karta paliwowa Shell Card jak i karta LOTOS Biznes to idealne rozwiązania dla wszystkich mikro-, małych i średnich firm szukających takiego właśnie bezpiecznego i bezgotówkowego rozwiązania płatniczego.

Jeżeli chcesz skorzystać z oferty FLEETCOR albo chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat kart paliwowych kliknij Shell Card i/lub LOTOS Biznes.


Może cię zainteresować również:

--> Finansowanie faktur online

--> Ranking firm faktoringowych

--> Przykład faktoringu

--> Limit faktoringowy

--> Umowa faktoringu

--> Finansowanie firmy

5/5 - (7 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej