Licencja transportowa – jak ją zdobyć?

22 kwietnia 2020
Licencja transportowa – jak ją zdobyć?

Firmy transportowe wypracowują około 6,6 proc. polskiego PKB (raport Deloitte). To najprężniej rozwijający się u nas sektor przedsiębiorczości. Także w przewozach międzynarodowych liczymy się coraz bardziej. Obecnie już 24% rynku Unii Europejskiej to udział polskich firm transportowych. Jeśli i Ty planujesz zarabiać na przewozie ludzi lub towarów, pamiętaj, że obowiązuje Cię wiele dokumentów, które musisz posiadać. Jednym z nich jest licencja transportowa. Dowiedz się, jakie wymogi trzeba spełnić, aby ją zdobyć.

Licencja transportowa – co to jest?

Licencja transportowa to dokument, który potwierdza, że dana firma może legalnie przewozić osoby lub towary. Licencja ma na celu przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo na drogach innym kierowcom, a także osobom, które korzystają z usług firm przewozowych.

Należy pamiętać, że licencja jest przypisana do danego przedsiębiorstwa i nie można jej odstępować innym osobom. Nie można także przenosić na inne firmy uprawnień wynikających z licencji.

Licencja transportowa – kiedy jest potrzebna?

Każdy przedsiębiorca, który prowadzi działalność polegającą na przewozie osób lub rzeczy (towarów), musi posiadać licencję transportową. Wielkość pojazdu nie ma tu znaczenia. Zarówno kierowca samochodu osobowego, busa, ciężarówki jak i TIR-a, musi mieć licencję, jeśli przewóz stanowi źródło dochodu.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy transport  w firmie wymaga licencji transportowej. Gdy przewozisz swoich pracowników lub też materiały na miejsce pracy, jest to przewóz pomocniczy i nie ma wówczas obowiązku posiadania licencji transportowej. Wystarczy zaświadczenie o przewozie na potrzeby własne.

Nie czekaj na rozliczenie za wykonany transport. Skorzystaj z faktoringu dla firm transportowych. Bez długoterminowym umów korzystasz kiedy chcesz! - Sprawdź ofertę.

Licencja na transport krajowy i wspólnotowy

Ważny jest także zasięg transportu. Jeśli przedsiębiorca chce przewozić towary poza granice kraju, nie wystarczy mu licencja na transport krajowy. Musi postarać się o licencję wspólnotową na transport międzynarodowy.

Każdy kierowca musi obowiązkowo mieć przy sobie licencję transportową podczas wykonywania pracy na wypadek kontroli służb drogowych.

Jak uzyskać licencję transportową?

Licencję transportową na kraj wydaje lokalny Zarząd Dróg i Transportu. Natomiast w przypadku licencji na transport międzynarodowy wniosek składamy w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Wniosek trzeba złożyć osobiście lub w formie elektronicznej. Jednak w tym drugim przypadku konieczny jest bezpieczny podpis cyfrowy.

Ustawa o transporcie drogowym oraz przepisy unijne dokładnie określają, jakie wymogi trzeba spełnić, aby otrzymać licencję transportową. Wymogi te są wyśrubowane, co ma zagwarantować, że firma spełnia standardy bezpieczeństwa w zakresie przewozu osób i rzeczy.

Jakie dokumenty trzeba zgromadzić, aby starać się o licencję na transport? Najważniejsze dotyczą prowadzonej działalności oraz posiadanych umiejętności zawodowych:

 • odpis z rejestru przedsiębiorców KRS,
 • zaświadczenia o nadaniu numerów NIP i REGON,
 • kopia Certyfikatu Kompetencji Zawodowych,
 • wykaz floty samochodowej wraz z kopiami dokumentów dopuszczających posiadane pojazdy do ruchu drogowego,
 • oświadczenie o zamyśle zatrudnienia kierowców.

Wśród tych dokumentów na szczególną uwagę zasługuje Certyfikat Kompetencji Zawodowych. Aby go zdobyć, większość przedsiębiorców musi zdać egzamin przed komisją w Instytucie Transportu Samochodowego.

Faktoring dla transportu w Monevii. Faktoring jest dostępny dla firm transportowych małych i dużych

Licencja transportowa a wymóg dobrej reputacji

Osoba starająca się o zezwolenie na przewóz towarów i osób musi potwierdzić swoją nieposzlakowaną opinię. Dlatego do wniosku trzeba dołączyć także potwierdzenie, że nie jesteśmy skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa karno-skarbowe i nie mamy zakazu wykonywania działalności gospodarczej w obszarze transportu drogowego.

Ile kosztuje licencja transportowa?

Cena za licencję zależy od okresu, na jaki zostaje przyznana oraz od tego, czy staramy się o licencję krajową czy międzynarodową.

Cena licencji na transport krajowy

Licencja na transport krajowy towarów kosztuje:

 • 800 zł – w przypadku licencji na okres od 2 do 15 lat,
 • 900 zł – w przypadku licencji na okres od 15 do 30 lat,
 • 1000 zł – w przypadku licencji na okres od 30 do 50 lat.

Gdy chcemy uzyskać pozwolenie na przewóz osób, to cena każdego z wariantów jest mniejsza o 100 złotych.

Za każdy wypis z licencji zapłacić trzeba 1% od kwoty za udzielenie licencji.

Cena licencji na transport międzynarodowy

Składając wniosek o międzynarodową licencję transportową, musimy liczyć się z wyższymi kosztami:

 • 4000 zł za licencję + 440 zł za wypis licencji na okres do 5 lat,
 • 8000 zł za licencję + 880 zł za wypis licencji na okres do 10 lat.

Starając się o licencję międzynarodową, musimy zdobyć też zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, które kosztuje 1000 zł.

Do kosztów licencji transportowej zarówno krajowej jak i międzynarodowej trzeba doliczyć wartość za ilość zgłoszonych pojazdów. Za każdy zgłoszony samochód należy doliczyć 10% opłaty od kwoty za udzielenie licencji.

Czy licencja transportowa wymaga określonego dochodu?

Licencja na transport wydawana jest wyłącznie stabilnym firmom, które dysponują odpowiednim zapleczem finansowym:

 • 9 000 euro na pierwszy pojazd samochodowy w transporcie drogowym.
 • 5 000 euro na każdy następny pojazd.
 • 50 000 euro w przypadku transportu drogowego w zakresie pośredniczenia w przewożeniu rzeczy.

Zdolność finansową firmy do powyżej określonych kwot możemy wykazać w formie wyciągu z rachunku bankowego lub gwarancji bankowej, papierów wartościowych, polisy ubezpieczeniowej lub rozliczenia podatkowego.

Licencja na transport – jak długo trzeba czekać na wydanie?

Rozpatrywanie wniosku o licencję na przewóz zwykle trwa od 5 do 20 dni roboczych. Niekiedy czas oczekiwania może trwać dłużej, jednak nie może przekroczyć 2 miesięcy.

Trzeba pamiętać, że wszelkie formalne uchybienia mogą spowodować odrzucenie wniosku. Mamy prawo do odwołać się od tej decyzji w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy.

Brak licencji transportowej – co grozi kierowcy?

Za przewóz osób i towarów bez licencji transportowej jest nakładana na kierowcę kara pieniężna. Jej wysokość to 12 000 złotych.

Licencja transportowa może został kierowcy odebrana lub zawieszona. Dzieje się tak najczęściej w przypadku utraty dobrego imienia.

Faktoring dla firm transportowych. Bez długoterminowym umów, środki na Twoim koncie nawet tego samego dnia. -->Kliknij i złóż wniosek

Może cię zainteresować również:

--> Szybkie finansowanie faktur

--> Ranking firm faktoringowych

--> Faktoring co to jest i jak działa

--> Przykład faktoringu

--> Ile kosztuje faktoring

--> Limit faktoringowy

--> Mikrofaktoring

--> Finansowanie dla firmy

--> Faktoring online

--> Usługa faktoringu

5/5 - (7 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej