Jak uchronić swoją firmę przed upadkiem? Zadbaj o faktury
Budowa renomy marki na rynku (zarówno ogólnokrajowym, jak i lokalnym) trwa latami i wymaga ogromnego zaangażowania ze strony przedsiębiorcy oraz pracowników. Niestety, upadek firmy może nastąpić bardzo szybko, a by do tego doszło, wystarczy zaledwie kilka błędnych decyzji. Jak wyciągnąć przedsiębiorstwo z finansowych tarapatów?
Zatory płatnicze – zmora przedsiębiorców
W biznesowej współpracy bardzo istotnym aspektem jest zaufanie do kontrahenta. W końcu celem wspólnych działań jest uzyskanie wzajemnych korzyści – my udostępniamy usługę lub produkt, za którą otrzymujemy zapłatę. I chociaż w teorii wszystko wydaje się proste, to rzeczywistość nie jest już tak kolorowa. Jak pokazują ubiegłoroczne badania Krajowego Rejestru Długów, nawet 89% przedsiębiorstw nie otrzymuje rozliczeń w wyznaczonym terminie[1]. Powstałe w ten sposób zatory płatnicze skutecznie hamują rozwój firm i utrudniają im prawidłowe funkcjonowanie.
Powszechność zatorów płatniczych nie nastraja pozytywnie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, jak dużą część polskiego rynku stanowią firmy z sektora MŚP. W przypadku takich spółek zamrożona gotówka oznacza przede wszystkim problemy w prawidłowym funkcjonowaniu. Cierpią na tym pracownicy, ponieważ brak pieniędzy równa się opóźnieniom i cięciom pensji, redukcji etatów, a czasem przymusowym zwolnieniom. Cierpi także przedsiębiorstwo, a problemy z płynnością finansową oznacza ograniczenie inwestycji, spadek konkurencyjności i w efekcie utratę klientów.
Jak przeciwdziałać finansowym kłopotom?
Gdy na horyzoncie pojawia się widmo utraty płynności finansowej, wielu przedsiębiorców sięga po różne sposoby, by temu zapobiec. Jednym z najpopularniejszych opcji finansowania jest kredyt, choć w tym wypadku wydaje się to być raczej doraźne rozwiązanie. Pożyczona gotówka jest w stanie pokryć aktualne potrzeby, jednak w dłuższej perspektywie będziemy musieli przeznaczyć część dochodu na spłatę zadłużenia.
Okazuje się jednak, że skutecznego sposobu na dodatkowe finansowanie firmy nie trzeba wcale szukać daleko. Rozwiązaniem może okazać się sprzedaż faktur. Na czym to polega? Jeżeli dane przedsiębiorstwo wystawia swoim kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności, może je sprzedać firmie faktoringowej. Za każdą odsprzedaną fakturę klient otrzymuje zapłatę w wysokości 100% jej wartości pomniejszonej o prowizję. Takie rozwiązanie zapewnia finansową płynność i dostęp do pieniędzy bez potrzeby zadłużania się.
Zamiast się martwić, sprawdź kontrahenta
Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego, zamiast szukać sposobu na uporanie się z nierzetelnym partnerem, warto sprawdzić jego możliwości jeszcze przed podpisaniem transakcji. To kolejna z zalet firm specjalizujących się w faktoringu. Poza sprzedażą faktur oferują jeszcze możliwość sprawdzenia, czy przyszły kontrahent jest wypłacalny. Działając w ten sposób, będziemy mieć pewność, że podpisany kontrakt nie okaże się dodatkowym utrudnieniem, które zamiast pomóc się, rozwijać ściągnie na nas masę kłopotów.
[1] https://www.rp.pl/Biznes/308289928-Zatory-platnicze-coraz-wiekszym-problemem.html
Może cię zainteresować również:
--> Ranking faktorów
--> Faktoring dla firm transportowych
--> Umowa faktoringu
--> Mikrofaktoring
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane