5 sposobów na uporządkowanie rachunkowości w firmie

Rachunki, księgi, faktury, umowy – własna firma to wiele obowiązków i… masa papierów. A wszystkie one są niezwykle ważne dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Niestety, utrzymanie ksiąg [...]
18 lutego 2019
5 sposobów na uporządkowanie rachunkowości w firmie

Rachunki, księgi, faktury, umowy – własna firma to wiele obowiązków i… masa papierów. A wszystkie one są niezwykle ważne dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Niestety, utrzymanie ksiąg w porządku i bieżące dbanie o kwestie finansowe to ciężki kawałek chleba. Warto zapoznać się z metodami, które pomogą uporządkować rachunkowość i, co za tym idzie, zdjąć ze swoich barków sporo stresów.

Doświadczenie i wiedza

Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa to skomplikowany proces, który wymaga doświadczenia i wiedzy. Nie sposób sobie z nim poradzić, nie będąc ekspertem w tej dziedzinie. Tu nie ma miejsca na pomyłki i nieścisłości. Każdy błąd może ujawnić się w trakcie kontroli i sporo kosztować. Dlatego pierwszym sposobem na to, by uporządkować rachunki, jest zadbanie o to, by prowadzenie księgowości> było zadaniem osoby wyspecjalizowanej w tej dziedzinie, doświadczonej i znającej przepisy prawa – profesjonalnej księgowej lub księgowego.

Sprawdź kalkulator finansowy dla małych firm od Monevii

Współpraca

Jednym z najlepszych sposobów na skutecznie doprowadzenie do porządku działu finansowego w firmie, jest podjęcie współpracy z zewnętrznym podmiotem, który specjalizuje się w świadczeniu tego rodzaju usług. Monevia oferuje pomoc przy rozliczaniu faktur poprzez ich wykup przed upływem terminu płatności. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca otrzymuje gotówkę nawet w dniu wystawienia faktury. Dodatkowo, w ramach współpracy Monevia zajmuje się monitorowaniem płatności. To duże odciążenie dla każdego biznesmena, któremu zależy na utrzymaniu płynności finansowej.

Samodzielność

To ryzykowny pomysł – szczególnie jeśli właściciel firmy wcale nie jest profesjonalistą w sprawach rozliczeń i przepisów. Żeby uporać się samodzielnie z zarządzaniem finansami przedsiębiorstwa, trzeba naprawdę solidnie się do tego przygotować. Z księgami nie ma żartów – drobny z pozoru błąd może okazać się naprawdę kosztowną pomyłką. Nauka, ostrożność, skrupulatność – oto trzy klucze otwierające drzwi do sumiennej opieki nad cennymi przecież pieniędzmi.

Porządki

Nawet najlepszy ekspert i najbardziej doświadczony księgowy nie będą w stanie płynnie poruszać się po nieuporządkowanych, niestarannie prowadzonych i składowanych dokumentach. To bardzo ważne, by sumiennie przykładać się do wystawiania faktur i rachunków, utrzymywać ład w teczkach i plikach, przechowywać wszystkie cenne informacje w strzeżonych miejscach. W każdej firmie przyda się sejf na najbardziej istotne i tajne dokumenty oraz zabezpieczony hasłami dysk, który – w razie potrzeby – pozwoli odzyskać utracone dane.

Rozsądek

Jego nigdy za wiele. Podstawową i najistotniejszą zasadą prowadzenia działalności jest rozsądek właśnie. Niezależnie od branży, działalności i wielkości biznesu może ocalić przed zgubnymi w skutki działaniami. Warto się nim kierować przy podejmowaniu decyzji i przy analizowaniu odpowiednich metod prowadzenia księgowości. Zarządzanie finansami nie musi być udręką. Dlatego warto dać sobie pomóc.

 

faktoring dla mikrofirm

Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej