5 sposobów na uporządkowanie rachunkowości w firmie

Rachunki, księgi, faktury, umowy – własna firma to wiele obowiązków i… masa papierów. A wszystkie one są niezwykle ważne dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Niestety, utrzymanie ksiąg [...]
18 lutego 2019
5 sposobów na uporządkowanie rachunkowości w firmie

Rachunki, księgi, faktury, umowy – własna firma to wiele obowiązków i… masa papierów. A wszystkie one są niezwykle ważne dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Niestety, utrzymanie ksiąg w porządku i bieżące dbanie o kwestie finansowe to ciężki kawałek chleba. Warto zapoznać się z metodami, które pomogą uporządkować rachunkowość i, co za tym idzie, zdjąć ze swoich barków sporo stresów.

Doświadczenie i wiedza

Zarządzanie finansami przedsiębiorstwa to skomplikowany proces, który wymaga doświadczenia i wiedzy. Nie sposób sobie z nim poradzić, nie będąc ekspertem w tej dziedzinie. Tu nie ma miejsca na pomyłki i nieścisłości. Każdy błąd może ujawnić się w trakcie kontroli i sporo kosztować. Dlatego pierwszym sposobem na to, by uporządkować rachunki, jest zadbanie o to, by prowadzenie księgowości> było zadaniem osoby wyspecjalizowanej w tej dziedzinie, doświadczonej i znającej przepisy prawa – profesjonalnej księgowej lub księgowego.

Sprawdź kalkulator finansowy dla małych firm od Monevii

Współpraca

Jednym z najlepszych sposobów na skutecznie doprowadzenie do porządku działu finansowego w firmie, jest podjęcie współpracy z zewnętrznym podmiotem, który specjalizuje się w świadczeniu tego rodzaju usług. Monevia oferuje pomoc przy rozliczaniu faktur poprzez ich wykup przed upływem terminu płatności. Dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorca otrzymuje gotówkę nawet w dniu wystawienia faktury. Dodatkowo, w ramach współpracy Monevia zajmuje się monitorowaniem płatności. To duże odciążenie dla każdego biznesmena, któremu zależy na utrzymaniu płynności finansowej.

Samodzielność

To ryzykowny pomysł – szczególnie jeśli właściciel firmy wcale nie jest profesjonalistą w sprawach rozliczeń i przepisów. Żeby uporać się samodzielnie z zarządzaniem finansami przedsiębiorstwa, trzeba naprawdę solidnie się do tego przygotować. Z księgami nie ma żartów – drobny z pozoru błąd może okazać się naprawdę kosztowną pomyłką. Nauka, ostrożność, skrupulatność – oto trzy klucze otwierające drzwi do sumiennej opieki nad cennymi przecież pieniędzmi.

Szybki faktoring online. Bez długoterminowym umów korzystasz kiedy chcesz!. Uproszczone procedury.  -->Kliknij i złóż wniosek

Porządki

Nawet najlepszy ekspert i najbardziej doświadczony księgowy nie będą w stanie płynnie poruszać się po nieuporządkowanych, niestarannie prowadzonych i składowanych dokumentach. To bardzo ważne, by sumiennie przykładać się do wystawiania faktur i rachunków, utrzymywać ład w teczkach i plikach, przechowywać wszystkie cenne informacje w strzeżonych miejscach. W każdej firmie przyda się sejf na najbardziej istotne i tajne dokumenty oraz zabezpieczony hasłami dysk, który – w razie potrzeby – pozwoli odzyskać utracone dane.

Rozsądek

Jego nigdy za wiele. Podstawową i najistotniejszą zasadą prowadzenia działalności jest rozsądek właśnie. Niezależnie od branży, działalności i wielkości biznesu może ocalić przed zgubnymi w skutki działaniami. Warto się nim kierować przy podejmowaniu decyzji i przy analizowaniu odpowiednich metod prowadzenia księgowości. Zarządzanie finansami nie musi być udręką. Dlatego warto dać sobie pomóc.

 

5/5 - (4 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej