3 sposoby na utrzymanie rozwoju firmy na stałym poziomie

Zbudowanie zgranego i doskonale zmotywowanego zespołu. Wyobraź sobie, że każdy Twój pracownik jest osobnym filarem, na którym opiera się firma. Gdy jednego z elementów zabraknie wzrasta ryzyko, [...]
2 stycznia 2018
3 sposoby na utrzymanie rozwoju firmy na stałym poziomie
  1. Zbudowanie zgranego i doskonale zmotywowanego zespołu.

Wyobraź sobie, że każdy Twój pracownik jest osobnym filarem, na którym opiera się firma. Gdy jednego z elementów zabraknie wzrasta ryzyko, że… sufit zwali się na głowę. Nie od dziś wiadomo, że ludzie to podstawowy i niezbędny kapitał, od którego zależy sukces firmy. Ciągłe motywowanie zespołu jest nie lada wyzwaniem dla menedżera. Każdy pracownik to inne doświadczenie, wiedza, predyspozycje zawodowe i podejście do pracy, a nawet cechy charakteru. Zbudowanie zgranego zespołu, złożonego z tak różnych osobowości, wymaga przede wszystkim chęci i zaufania po obu stronach – pracownika i przełożonego. A co z motywacją? W różnych firmach różnie to bywa. Najtrudniej mają mikro- i małe przedsiębiorstwa, które zwykle albo nie mają szans w starciu z konkurencją na rynku pracy, albo posiadają ograniczony budżet z przeznaczeniem na benefity pozapłacowe. Niemniej jednak praca w mikro-firmie to niewątpliwie rodzinna atmosfera, zamiast korporacyjnego wyścigu szczurów. To również większa swoboda i niezależność we wdrażaniu własnych pomysłów i podejmowaniu decyzji biznesowych. Tu każdy zna każdego, więc komunikacja jest prosta i bezpośrednia, bez zbędnych frazesów. A zachowanie tzw. work-life balance możliwe jest dzięki pracy zdalnej lub dostosowanej godzinowo do aktualnych potrzeb pracownika.

Sprawdź kalkulator finansowy dla małych firm od Monevii

  1. Regulowanie należności w terminie.

Terminowa spłata zobowiązań chroni przed ryzykiem wpadnięcia w spiralę zadłużenia. Czy możliwe jest zachowanie płynności finansowej w firmie wystawiającej faktury z odroczonymi terminami płatności? Oczywiście, że tak. Dzisiejszy rynek finansów oferuje wiele produktów, które stanowią dodatkowe zewnętrzne źródło finansowania biznesu. Jednym z takich produktów jest mikrofaktoring, który dedykowany jest mikro- i małym przedsiębiorcom, borykającym się na co dzień z zatorami płatniczymi. Sprzedaż faktur przed terminem płatności pozwala odzyskać środki od razu po wystawieniu faktur, nie czekając do terminu płatności. Dzięki temu zachowana jest płynność finansowa - dodatkowa gotówka w kasie może być wykorzystana nie tylko na regulowanie bieżących zobowiązań, ale i na nowe inwestycje. Z mikrofaktoringu korzysta coraz więcej przedsiębiorstw w Polsce.

  1. Współpraca z rzetelnymi podmiotami.

To oczywiste, że każdy przedsiębiorca chciałby współpracować tylko z najbardziej wypłacalnymi partnerami. Jak zatem radzić sobie z tymi, którzy spóźniają się z zapłatą lub w ogóle nie płacą? Można oczywiście samodzielnie monitorować i przypominać kontrahentom o zapłacie, można zlecić też działania windykacyjne wyspecjalizowanym firmom. Nie zmieni to jednak faktu, że pieniędzy nadal nie ma. A partner niekoniecznie traktuje nas priorytetowo w kolejce do regulowania swoich zobowiązań. Rozwiązaniem problemu nierzetelnych płatników może okazać się finansowanie faktur. Oferując faktury do sprzedaży, przedsiębiorca zyskuje dostęp do bezpłatnej weryfikacji swoich kontrahentów. Firma faktoringowa dysponuje szeregiem narzędzi pozwalających rzetelnie ocenić kondycję danego płatnika, a tym samym zminimalizować ryzyko związania się z niewypłacalnym kontrahentem.

faktoring dla nowych firm

Może cię zainteresować również:

--> Ranking faktorów

--> Faktoring dla firmy transportowej

--> Faktoring dla małej firmy

--> Jak działa faktoring

--> Przykłady faktoringu

--> Limit faktoringowy

--> Umowa faktoringu

--> Finansowanie firm

--> Mikrofaktoring

5/5 - (3 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej