Nowoczesne finansowanie małych firm

20 września 2022
Nowoczesne finansowanie małych firm

Firmy działające na rynku finansowym coraz lepiej radzą sobie z obsługą mikro i małych przedsiębiorców. Wielu rynkowych graczy to nowoczesne podmioty, które są w stanie wygrywać z bankami. I to nie tylko ofertą ale głównie podejściem do klienta.

Prowadzenie mikro lub małej firmy to sztuka dużo trudniejsza niż zarządzanie stabilnym przedsiębiorstwem. W przypadku małej firmy wystarczy niewielkie zawirowanie w gospodarce, kłopoty jednego z kontrahentów, by już pojawiły się problemy. Przedsiębiorcy prowadzący małe firmy szczególny nacisk kładą na zapewnienie stabilnego finansowania. Korzystając z tradycyjnych banków mają do dyspozycji pożyczki na rozwój firmy, kredyty obrotowe i limity w rachunku.

Jednak okres wzmożonej niepewności, z którym mamy obecnie do czynienia, nie ułatwia planowania inwestycji, a co za tym idzie podejmowania kolejnych zobowiązań finansowych. Dziś liczy się przede wszystkim zachowanie budżetu firmowego w dobrej kondycji. Co to oznacza? Od zyskowności znacznie ważniejsze jest utrzymanie płynności finansowej, czyli umiejętność zapewnienia środków na spłatę bieżących zobowiązań. Nie trzeba być specjalistą od ekonomii, by przekonać się o słuszności stwierdzenia, że o wygranej w biznesie świadczy nie to, czy jesteśmy w stanie generować zyski, ale to, czy potrafimy utrzymać płynność finansową.



Nowoczesne finansowanie dla firm - Jak działa mikrofaktoring?

Odpowiedzią na tę potrzebę, jest rozwój rynku faktoringowego, a szczególnie mikrofaktoringu, czyli odmiany produktu dopasowanego do najmniejszych firm. Jak to działa? Mikrofaktoring to „uwalnianie gotówki z faktur”. Jest to ważne przede wszystkim dla najmniejszych firm. Gdy niestabilna gospodarka wymaga od przedsiębiorców zapewnienia jeszcze stabilniejszego niż wcześniej poziomu finansów, niezwykle istotne staje się zachowanie płynności. Rosnąca konkurencja powoduje jednak, że przewagę uzyskują te firmy, które oferują dłuższe niż standardowe terminy płatności.

Zamiast czekać na gotówkę dwa tygodnie, miesiąc albo i dłużej, przedsiębiorcy mogą ją uzyskać niezwłocznie po wystawieniu faktury. Mikrofaktoring zdecydowanie wypiera już limity w rachunku bankowym, czy też kredyty obrotowe.

- Gdy przedsiębiorca czeka na pieniądze od kontrahentów, a może to trwać nawet 60 dni i więcej,  sami musi zapłacić dostawcom, pracownikom, a także regulować podatki do urzędu skarbowego czy składki ZUS. Gdy własne środki są ograniczone, przedsiębiorcy ruszają do banków. A tu czeka ich długi proces przygotowywania dokumentów, sprawdzania zdolności kredytowej. Firma faktoringowa jest w stanie wypłacić pieniądze w kilkanaście minut – tłumaczy Tomasz Gąsiorowski z firmy Monevia, specjalizującej się w nowoczesnym mikrofaktoringu. Cały proces odbywa się online, a decyzja o wypłacie środków podejmowana jest w ciągu kilku chwil. Jest to możliwe, bo postępowanie nie wymaga dostarczania przez przedsiębiorcę dodatkowych dokumentów. Wystarczy załadować w systemie fakturę by otrzymać środki. Firma mikrofaktoringowa przekazuje kwotę faktury pomniejszoną o drobną prowizję od razu. Kontrahent reguluje zobowiązanie na konto firmy mikrofaktoringowej. Jedyny wymóg to przekazanie kontrahentowi informacji o tym, że fakturę przejmuje firma mikrofaktoringowa.

Szybki faktoring online w Monevii - Faktoring uproszczony złóż wniosek już teraz!

Może cię zainteresować również:

--> Faktoring dla transportu

--> Faktoring dla małych

--> Mikrofaktoring

--> Co to jest faktoring

--> Finansowanie faktur online

--> Limit faktoringowy

--> Usługa faktoringu

5/5 - (6 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej