Na czym polega analiza faktoringowa kontrahenta?
Zdolność kontrahentów do terminowego spłacania własnych zobowiązań, nie tylko umacnia relacje biznesowe, ale jest też podstawą w funkcjonowaniu każdego przedsiębiorstwa. Jeśli dany podmiot zalega z płatnościami, jednocześnie staje się niewiarygodny w oczach swoich kontrahentów i na odwrót. Brak lub niedobory gotówki w kasie firmowej to prosta droga do zamknięcia firmy. W takiej sytuacji przedsiębiorcy szukają innych rozwiązań, by tę gotówkę odzyskać na czas. Jednym z nich jest zewnętrzne dodatkowe źródło finansowania – stałe lub doraźne.
Niezależnie od tego jaki produkt finansowy przedsiębiorca wybierze, przechodzi przez tzw. procedurę weryfikacji. Na jej podstawie podmiot pożyczający gotówkę otrzymuje informację, czy zostanie ona zwrócona w uzgodnionym terminie. Tak jest nie tylko podczas wnioskowania o kredyt, ale również w procedurach faktoringowych. Korzystanie z faktoringu to doskonały sposób, by zbadać wiarygodność finansową kontrahentów i zadbać o bezpieczeństwo własnego biznesu.
Co to jest analiza faktoringowa kontrahenta?
Kluczowym celem w tej analizie jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie „czy wierzytelność zostanie spłacona”. Oczywiście odpowiedź nie jest pewna w 100%, bo i przyszłości nie da się przewidzieć w 100%. Natomiast analiza faktoringowa pozwala uzyskać informacje, które są podstawą do określenia poziomu ryzyka związanego z wypłacalnością dłużnika. Im większe ryzyko (ustalone w oparciu o pozyskane informacje), tym mniejszy prawdopodobieństwo, że należność zostanie uregulowana w terminie lub w ogóle uregulowana.
Dzięki autorskim systemom scoringowym, klienci pozyskują informację czy warto współpracować z danym kontrahentem – pośrednio zyskują spokój i bezpieczeństwo realizowanych transakcji. W ramach współpracy z Monevią, wystarczy podać NIP kontrahenta, a klient w ciągu kilku minut otrzymuje zwrotnie informację o kondycji finansowej dłużnika (obecnego lub potencjalnego).
Na czym polega analiza faktoringowa kontrahenta?
System oceny ryzyka w Monevii to ogromna baza danych połączona z zewnętrznymi systemami, które również gromadzą i przetwarzają dane na temat przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce. Zbierane informacje z różnych źródeł, dają szeroki obraz historii działalności danego przedsiębiorstwa – począwszy od daty rejestracji w CEIDG lub KRS, po Biura Informacji Gospodarczych, czy też powiązania kapitałowe. Dane o podmiotach gospodarczych są jawne, zatem nawet najmniejsze niespłacone zobowiązania są widoczne w odpowiednich rejestrach. Ponadto badając historię działalności dłużnika na szeroką skalę – nie tylko w obrębie finansów – otrzymujemy informację o jego kondycji gospodarczej, relacjach biznesowych, a nawet posiadanym majątku, który mógłby być potencjalnie zabezpieczeniem przy większej transakcji.
Warto korzystać z procedury weryfikacji kontrahentów (w Monevii jest ona całkowicie za darmo). Dzięki pozyskanych informacji można uniknąć potencjalnych strat wynikających ze współpracy z niewypłacalnymi firmami. Można nadal oferować swoim kontrahentom wydłużone terminy płatności, utrwalając przy tym swoją pozycję konkurencyjną. Bezpiecznie prowadzony biznes to szansa na większe obroty bez zamrażania własnego kapitału oraz pozytywną opinię na rynku.
Może cię zainteresować również:
--> Ranking faktorów
--> Faktoring dla firm transportowych
--> Umowa faktoringu
--> Mikrofaktoring
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane