Chat with us, powered by LiveChat
|
|
Na czym polega zakaz cesji i jak sobie z nim radzić?

Na czym polega zakaz cesji i jak sobie z nim radzić?

Share on print
Share on email

Jeśli korzystasz z faktoringu, na pewno słyszałeś o zakazie cesji. Ale czy zastanawiałeś się z czego on wynika i co właściwie oznacza dla Ciebie? Zacznijmy od początku…

Cesja wierzytelności jest podstawą w faktoringu. Wierzyciel pierwotny (wystawca faktury) „sprzedaje” swoją wierzytelność faktorowi za określoną cenę, a faktor (wierzyciel wtórny) dochodzi wówczas tej wierzytelności od płatnika, na podstawie umowy cesji. Dzięki temu, Cedent otrzymuje gotówkę szybciej niż termin płatności, wynikający z ustaleń ze swoim kontrahentem.

Bywa jednak, że współpraca biznesowa przebiega na różnych poziomach rynkowych i wówczas zachodzą tarcia – kto więcej ugra na swoją stronę. Realia rynkowe pokazują, że zwykle wygrywają silniejsi – czyli makropodmioty o wieloletnim doświadczeniu i sporym kapitale. Początkujący podmiot gospodarczy musi zatem przystać na warunki stawiane przez swojego większego partnera – przynajmniej na początku współpracy. Godzi się też m.in. na zakaz cesji i tym samym zwiększa ryzyko powstania zatorów płatniczych we własnej firmie. Bo z jednej strony narzuca mu się stosowanie wydłużonych terminów płatności, ale z drugiej – zaczyna brakować gotówki na kolejne projekty czy zamówienia.

W Polsce zakaz cesji jest coraz bardziej powszechny i występuje jako jeden z warunków współpracy pomiędzy kontrahentami. Polega on na tym, że podmiot wystawiający fakturę nie może jej sprzedać i szybciej odzyskać gotówkę. Zatem uzależnia się w pewnym sensie od kondycji finansowej płatnika i często straci szansę na uzyskanie lepszych warunków finansowania. Duże podmioty stosują to rozwiązanie (zakaz cesji) z różnych względów. Z jednej strony chcą uniknąć wszelkich zmian w księgowaniach, z drugiej zaś obawiają się współpracy z kimś silniejszym, kto mógłby wywierać presję na terminowe płatności zobowiązań. W praktyce zakaz cesji jest to konkretny zapis prawny w umowie współpracy, ale nie jest to problem nie do przeskoczenia – przecież w każdym momencie można spróbować umowę renegocjować lub jednorazowo postarać się o zgodę na cesję.

Współpracując z Monevią otrzymujesz wsparcie m.in. w przypadku, gdy Twój kontrahent zastrzeże sobie w warunkach współpracy możliwość przeniesienia praw własności do należności na inny podmiot. Sprawdź jak możemy Ci pomóc już teraz.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp