|
|
Faktury z odroczonym terminem płatności – Jak przyspieszyć płatność faktury?
Jak przyspieszyć termin płatności faktur z odroczonym terminem płatności

Faktury z odroczonym terminem płatności – Jak przyspieszyć płatność faktury?

Share on print
Share on email
[heart_this]

Przedsiębiorcy, którzy chcą się rozwijać, często napotykają na bariery finansowe uniemożliwiające współpracę z partnerami. Utrwalanie pozycji konkurencyjnej to sprostanie oczekiwaniom odbiorców, co bezpośrednio przekłada się na ich zadowolenie i lojalność. Bywa jednak, że współpraca biznesowa przebiega na różnych poziomach rynkowych i wówczas zachodzą tarcia – kto więcej ugra na swoją stronę. Realia rynkowe pokazują, że zwykle wygrywają silniejsi – czyli makropodmioty o wieloletnim doświadczeniu i sporym kapitale.

Początkujący podmiot gospodarczy musi zatem przystać na warunki stawiane przez swojego większego partnera – przynajmniej na początku współpracy. Godzi się m.in. na ciągłe odraczanie terminów płatności swoich należności i tym samym zwiększa ryzyko powstania zatorów płatniczych we własnej firmie. Bo z jednej strony narzuca mu się stosowanie wydłużonych terminów płatności, ale z drugiej – zaczyna brakować gotówki na kolejne projekty czy zamówienia.

Jak przyspieszyć płatność za  wystawioną fakturę?

W biznesie codziennością jest wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności, nawet o 3 miesiące albo i dłużej. Zarządzanie wierzytelnościami, w zmiennym otoczeniu rynkowym, jest trudne. Ale wystarczy przeanalizować swoje potrzeby i strukturę należności, by wiedzieć jak regulować płynność finansową. Faktoring (taki jak w Monevii) wspiera przedsiębiorców nie tylko w okresie zatorów płatniczych. Może być wykorzystywany jako stałe zewnętrzne źródło finansowania – zwłaszcza, gdy odraczanie dłużnikom płatności jest podstawą w długofalowej współpracy. Może też być traktowany jako sposób na doraźne łatanie dziury w budżecie. Firma, która nie chce czekać na zapłatę faktury z odroczonym terminem płatności, może ją sprzedać firmie faktoringowej nawet w dniu jej wystawienia. Gotówka wypłacana jest od razu po zaakceptowaniu transakcji.

Aby obniżyć koszt pozyskania kapitału, warto sprzedawać faktury wystawione na wiarygodnych płatników. Faktor wyceni wówczas transakcję na korzystniejszych warunkach, a pozytywna współpraca wpłynie na ogólne warunki finansowania w przyszłości. Ponadto faktoring pomaga ograniczać koszty działalności i dopasować się do wymagań kontrahentów, dla których odroczone terminy płatności są często podstawowym warunkiem nawiązania relacji handlowych.

Jeśli więc „mały” chce przetrwać na rynku i utrwalać pozycję w towarzystwie makro-podmiotów, musi mieć pewne i bezpieczne źródło finansowania swojego rozwoju.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp