Faktoring, a kryzys finansowy

12 maja 2023
Faktoring, a kryzys finansowy

Zapewnienie dostępu do finansowania jest jednym z ważniejszych wyzwań każdego przedsiębiorcy. Zachowanie płynności staje się jednak trudniejsze w czasach gospodarczej niepewności. Jak zdobyć finansowanie w kryzysowych czasach? Jak działa faktoring?

Sposobów finansowania biznesu jest wiele. Prócz własnych oszczędności dostępne są kredyty inwestycyjne, obrotowe, różne pożyczki, a także dotacje. Kłopot w tym, że im trudniejsza sytuacja na rynku tym możliwości te stają się bardziej ograniczone. Weźmy chociażby kwestię kredytów. Rosnące stopy procentowe połączone z rosnącymi cenami sprawiają, że spada zdolność kredytowa. Co za tym idzie przedsiębiorca ma mniejsze szanse na pozyskanie tego typu finansowania. Gdy dojdzie do tego pogarszająca się sytuacja finansowa kontrahentów, z którymi na co dzień współpracuje, sam może znaleźć się w potrzasku. Wystarczy bowiem kilka finansowych potknięć by stopień płynności finansowej znacząco się zmniejszył.

Sytuacja gospodarcza stopniowo się pogarsza. Wskaźniki ekonomiczne ogłaszane co miesiąc nie napawają optymizmem. Produkcja przemysłowa zwalnia, inwestycje hamują. Wiele firm chce przeczekać trudny czas, znacząco ograniczając nowe projekty. Najważniejsze to zapewnić sobie płynność finansową i przetrwać. Bo jak wiadomo od zyskowności znacznie ważniejsza jest właśnie płynność finansowa. Bez niej wiele firm szybko bankrutuje.

Finansowanie firm w kryzysie

Spowolnienie w gospodarce to przede wszystkim ograniczenie przychodów połączone ze wzrostem kosztów. Stąd już tylko kilka kroków do utraty płynności finansowej, która może znacząco utrudnić lub wprost uniemożliwić regulowanie zobowiązań. Szczególnie gdy przedsiębiorca sam nie dostaje w terminie pieniędzy od kontrahentów. Pogorszenie sytuacji płynnościowej widoczne jest szczególnie w branżach, które opierają się na fakturach z odroczonym terminem płatności. Długie terminy płatności oferowane kontrahentom często stają się kartą przetargową. Jednak jest to miecz obosieczny. Sprawia, że szybko może zabraknąć pieniędzy na opłacenie własnych zobowiązań.

To właśnie w czasach kryzysowych przedsiębiorcy przekonują się jak ważne jest posiadanie odpowiedniej ilości gotówki w firmowej kasie. Im większa liczba kontrahentów, a także zobowiązań, tym trudniej zapanować nad płatnościami. W tym rola przedsiębiorcy, by zorganizować swoją firmę w taki sposób, że w każdym momencie można określić jaka jest jej kondycja finansowa. Zapewnienie środków na bieżące funkcjonowanie wymaga sporych umiejętności. Nie zawsze wystarczy ograniczyć koszty. Czasem potrzebne jest dodatkowe finansowanie zewnętrzne.

Pierwsze co przychodzi do głowy to kredyt bankowy. Jednak im sytuacja gospodarcza bardziej skomplikowana, tym trudniej uzyskać takie finansowanie. Wysoka inflacja, rosnące stopy procentowe sprawiają, że koszt pożyczania pieniędzy jest bardzo wysoki i nawet jeśli uda się pożyczkę otrzymać, to może ona być sporym obciążeniem.

Faktoring dla firm

W takiej sytuacji można pokusić się o faktoring. Faktoring ułatwia finansowanie poprzez „uwalnianie gotówki z faktur, które wystawiane są z długim terminem płatności. Faktoring bardzo często jest tańszy niż kredyt. Wszystko dlatego, że inaczej wygląda proces weryfikacji stron transakcji. Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z faktoringu, to dla firmy udostępniającej taką formę finansowania ważniejsza jest pozycja kontrahentów, którzy współpracują z przedsiębiorcą starającym się o faktoring.

Jak to działa? Jeśli przedsiębiorca wystawia fakturę z długim terminem płatności, to może taką fakturę przekazać firmie faktoringowej. Ta weryfikuje wiarygodność odbiorcy faktury. Gdy odbiorca jest stabilnym płatnikiem, wystawca faktury otrzymuje swoje pieniądze praktycznie od razu. Odbiorca faktury reguluje płatność w terminie zapłaty na konto firmy faktoringowej. Zysk dla wystawcy faktury jest taki, że otrzymuje on pieniądze zdecydowanie szybciej. Z drugiej strony sam nie musi posiadać dużej zdolności kredytowej bo wiarygodność płatnicza w dużej mierze zależy od kontrahenta, z którym współpracuje. Koszt finansowania ponosi wystawca faktury.

Faktoring jest dziś tak popularną usługą, że sam proces uzyskania środków finansowych jest bardzo szybki. Faktoring Monevia można obsłużyć całkowicie online, już od momentu złożenia wniosku o finansowanie który sprowadza się do przedłożenia samej faktury. Dostępny jest dla wielu branż i firm o różnym poziomie obrotów.

Szybki faktoring online w Monevii - Faktoring uproszczony złóż wniosek już teraz!

Zalety faktoringu dla firm

Mówiąc o zaletach bardzo często faktoring porównuje się kredytem lub pożyczką bankową. O ile jednak kredyt wymaga posiadania zdolności kredytowej i nierzadko dostarczenia wielu dokumentów, o tyle w faktoringu - w szczególności w faktoringu online zwanym również mikrofaktoringiem bądź finansowanie faktur online, wskaźniki zdolności kredytowej klienta nie mają decydującego znaczenia. Sprawia to, że mogą z niego korzystać nawet ci przedsiębiorcy, którzy już mają kredyty, a ich zdolność zaciągania nowych zobowiązań jest niewielka. Wszystko dlatego, że w całym procesie liczy się przede wszystkim to jakiej jakości jest odbiorca usług lub produktów a nie przedsiębiorcy, który stara się o finansowanie faktoringiem.

Formalności w mikrofaktoringu są ograniczone są do minimum. Poziom finansowania można ustawiać elastycznie, każda sprzedawana faktura jest odrębną transakcją i nie ma wymogu stałego przeprowadzania transakcji. A sam koszt faktoringu nie obniża zdolności kredytowej. Dlaczego? Bo nie jest kredytem tylko usługą finansową przyspieszającą zapłatę istniejących należności. Dzięki temu firmy faktoringowe mogą dużo bardziej elastycznie podchodzić do przyznawania limitów na finansowanie.

Faktoring to nie tylko poprawa płynności finansowej. To również bezpieczeństwo współpracy z kontrahentami. Ich wiarygodność sprawdza firma faktoringowa, a to dlatego, że stają się oni dłużnikami firmy faktoringowej. I to na konto faktora będą regulować należność wynikającą ze sprzedanej faktury. Warto więc skorzystać z takiej możliwości podreperowania finansów firmowych.

Może cię zainteresować również:

--> Finansowanie faktur online

--> Faktoring ranking

--> Faktoring przykład

--> Limit faktoringowy

--> Koszt faktoringu

--> Umowa faktoringowa

--> Finansowanie firmy

--> Mikrofaktoring

5/5 - (2 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej