Funkcje faktoringu. Po co jest faktoring? Istota faktoringu
Poprawa płynności finansowej i lepsza kontrola wiarygodności płatniczej kontrahentów. To główne zalety faktoringu. Zaskakujące jest jednak to, do czego można go jeszcze użyć. Oto kilka mniej znanych funkcji faktoringu.
Faktoring swoją popularność zdobywa już od wielu lat. Najwięcej dobrego mówią o nim klienci, którzy już skorzystali z tej możliwości podreperowania płynności finansowej. Wystarczy, że raz z niego skorzystali i bardzo doceniają korzyści płynące z tej usługi. Faktoring świetnie sprawdza się szczególnie w sytuacji gdy przedsiębiorca wystawia faktury z długim terminem płatności. W takiej sytuacji to faktor (firma realizująca usługę faktoringu) kredytuje jego odbiorcę, wypłacając przedsiębiorcy należność z faktury niezwłocznie po jej wystawieniu. Bo faktoring to przede wszystkim sposób na szybszy spływ należności. Mówiąc wprost, uwalniamy gotówkę zamrożoną w fakturach, które mają długie terminy płatności. Samo poprawienie płynności finansowej nie jest jedynym argumentem przemawiającym na korzyść faktoringu. Oto kilka mniej znanych.
Funkcja administracyjna faktoringu
Ciekawą i nieoczywistą funkcją faktoringu jest funkcja administracyjna. Faktor nabywając daną fakturę od wystawcy dalej już sam monitoruje terminowość jej zapłaty i ewentualne procesy związany z dochodzeniem należności po terminie. Dzięki tej funkcji przedsiębiorca który skorzystał z usługi faktoringu nie musi monitorować rozliczenia z odbiorcą, a także martwić się o przebieg i status windykacji.
Elastyczne zarządzanie należnościami
Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że faktoring, szczególnie w nowoczesnej opcji mikrofaktoringu, pomaga też elastyczne zarządzać przepływami finansowymi. Ten ostatni wariant faktoringu pozwala bowiem sprzedać nawet jedną fakturę! Nie ma tu potrzeby związywania się z faktorem na stałe. Taki układ nie jest jednak możliwy w przypadku klasycznego faktoringu naogół bankowego. Tutaj trzeba decydować się na przekazanie do finansowania całego obrotu generowanego z wybranymi i zaakceptowanymi przez takiego faktora odbiorcami.
Zmniejszenie ryzyka biznesowego
Przedsiębiorcy niezbyt chętnie decydują się na odroczenie terminu płatności za wykonaną usługę bądź dostawę, szczególnie w przypadku nowych kontrahentów. Nie zawsze dane finansowe o odbiorcy są dostępne w płatnych raportach handlowych. Na samych opiniach o dostawcy z ogólnodostępnych źródeł też trudno polegać. Jeśli więc firma faktoringowa decyduje się na sfinansowanie faktury wystawionej dla określonego kontrahenta, to znak, że warto z nim współpracować także na zasadzie odroczonej płatności. Algorytmy badania wiarygodności finansowej są dziś na tyle dokładne, że rekomendacja wystawiona przez firmę faktoringową pozwala czuć się pewniej w biznesie. Warto więc zapytać faktora czy sfinansuje fakturę na wskazanego odbiorcę nawet przed jej wystawieniem!
Dyscyplinowanie dłużnika
Niedocenianym i nieoczywistym atutem mikrofaktoringu jest też dyscyplinowanie dłużnika. Jeśli należność obsługiwana jest przez faktora, to odbiorca zdaje sobie sprawę z tego, że po drugiej stronie ma do czynienia z poważną instytucją finansową, która ma też zdecydowanie więcej narzędzi i możliwości do odzyskiwania należności niż samodzielnie dostawca.
Budowanie przewagi konkurencyjnej
Faktoring daje możliwość budowania przewagi konkurencyjnej. Pewność otrzymania gotówki z faktur zaraz po ich wystawieniu, pozwala oferować bez obaw najcenniejszym odbiorcom dłuższe terminy płatności. Mówiąc wprost. Zyskujemy przewagę konkurencyjną!
Poprawa wizerunku firmy
Nie bez znaczenia jest też fakt, że szybszy spływ należności dzięki faktoringowi pomaga terminowo regulować własne zobowiązania, a to sprawia, że jesteśmy wiarygodnym płatnikiem w oczach nie tylko naszych dostawców, ale i pracowników.
Wiarygodność dla instytucji finansowych
Warto też wiedzieć, że informacja o korzystaniu z faktoringu nie jest przekazywana jako zobowiązanie do Biura Informacji Kredytowej. To sprawia, że nie wpływa negatywnie na zdolność kredytową, również prywatną przedsiębiorcy. Faktoringu nie odnotowuje się też jako zobowiązanie kredytowe w bilansie firmy.
Wsparcie rozwoju firmy
Szybciej odzyskane środki dzięki usłudze faktoringu można przeznaczyć na inwestycje albo inny dowolny cel. To inaczej niż dzieje się chociażby przy kredycie bankowym - tu w większości przypadków musimy określić na co pieniądze będą przeznaczone i będzie to dokładnie monitorowane.
Rabaty u dostawców dzięki faktoringowi
Nie możemy też zapominać, że jeśli szybciej otrzymamy środki od naszych kontrahentów, możemy terminowo zapłacić naszym dostawcom. Dzięki temu jesteśmy w stanie budować dobrą historię płatniczą u naszego dostawcy, a przez to negocjować lepsze ceny lub dostać rabat.
Ile kosztuje więc faktoring?
Oczywiście, utrzymanie komfortu finansowego poprzez faktoring i możliwość wykorzystania wszystkich jego nawet nieoczywistych funkcje ma też swoją cenę. Zawsze trzeba zapłacić tzw. koszt pieniądza w czasie. Przyspieszenie spływu należności - co jest istotą usługi faktoringu, to też forma finansowania, która wiąże się z ceną pieniądza w czasie. Czasem firmy faktoringowe pobierają też prowizje i opłaty za przyznanie i utrzymanie limitu faktoringowego, które jednak nie występują w przypadku nowoczesnego faktoringu online zwanego również mikrofaktoringiem jak np. w Monevii, lidera tego segmentu finansowania.
Może cię zainteresować również:
--> Finansowanie faktur online
--> Koszt faktoringu
--> Mikrofaktoring
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane