Faktoring a biała lista podatników VAT

25 kwietnia 2024
Faktoring a biała lista podatników VAT

Biała lista podatników to pojęcie, znane każdemu przedsiębiorcy, który rozlicza VAT. Biała lista to rejestr, który pomaga zweryfikować podatników i należące do nich konta bankowe. To ważne o tyle, że dzięki białej liście podatników można sprawdzić czy nasz partner biznesowy jest czynnym podatnikiem VAT. Gdy przedsiębiorca utracił status czynnego podatnika albo gdy odmówiono mu rejestracji, to na liście znajdziemy informację, dlaczego taki stan rzeczy nastąpił. Najczęściej jednak z białej listy podatników będziemy korzystać po to by potwierdzić numer rachunku bankowego. Każdy podatnik VAT musi zarejestrować numer konta bankowego na białej liście podatników VAT. Wpis do tego rejestru wskazuje, że bezpiecznie możemy przelać pieniądze na wpisane na listę konto. Mało tego. Jeśli rachunku nie ma na liście, a my zapłacimy kwotę powyżej 15 tys. złotych na taki rachunek, to nie możemy takiej transakcji zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. To nie wszystko. Gdyby kontrahent nie zapłacił podatku VAT od takiej transakcji, to będziemy solidarnie ponosić odpowiedzialność za ewentualne zaległości podatkowego.

Biała lista podatników – podatnik nie jest wpisany

Zanim zapłacimy należność kontrahentowi, koniecznie trzeba sprawdzić, czy rachunek bankowy, na który mamy zrealizować płatność, jest zarejestrowany na białej liście. Jeśli kontrahenta na tej liście nie znajdziesz, zweryfikuj u niego dlaczego tak jest. Gdybyś zauważył brak wpisu już po tym jak dokonałeś płatności, trzeba będzie zgłosić to do urzędu skarbowego. Masz na to 14 dni.

 

faktoring dla małych firm

 

Przeszukiwanie białej listy podatników

Rejestr podatników – biała lista podatników jest dostępny dla wszystkich. Wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Ministerstwa Finansów. Dane w rejestrze są aktualizowane raz dziennie. Przedsiębiorcę można odnaleźć po nazwie, numerze NIP, REGON albo numerze konta. Biała lista podatników zawiera imię i nazwisko lub nazwę firmy podatnika, status podatnika VAT, datę rejestracji, wykreślenia lub przywrócenia takiego statusu. We wpisie znajdziemy też numer NIP, Regon, KRS, a także adres siedziby. Prócz tego są tutaj też dane reprezentantów, prokurentów i wspólników. Rejestr wskazuje też wszystkie zgłoszone rachunki bankowe przedsiębiorcy. Co ważne, numery prywatnych rachunków bankowych nie znajdują się na białej liście.

Faktoring i biała lista podatników

Kwestia białej listy podatników jest istotna dla tych, którzy planują poprawić płynność dzięki faktoringowi. Faktoring w skrócie to możliwość otrzymania płatności za wystawioną fakturę wcześniej niż termin jej płatności. Model działania jest bardzo prosty. Dokument sprzedaży wysyłamy do kontrahenta a następnie do firmy faktoringowej np. do Monevii. Ta wypłaca nam należność wynikającą z faktury, a sama czeka na płatność od naszego kontrahenta. W związku z tym pojawia się pytanie, czy rachunek bankowy firmy faktoringowej oraz jej klienta musi być wpisany na białą listę? Odpowiedź jest prosta – oczywiście tak. Przy każdej płatności powyżej 15 tys. trzeba zweryfikować numer rachunku na białej liście. Przy transakcjach o niższej wartości nie jest konieczne. Choć lepiej jest zawsze sprawdzić, czy konto jest na białej liście. Na szczęście wiele programów księgowych, a nawet aplikacji bankowych ma funkcję automatycznego weryfikowania konta bankowego kontrahenta na białej liście podatników. Jeśli wpisu w bazie nie będzie, to odpowiedni komunikat nas o tym poinformuje.

 

faktoring dla małych firm

Oceń artykuł
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej