Wzrost kosztów prowadzenia biznesu. Coraz więcej płacimy za utrzymanie firm.

26 października 2022
Wzrost kosztów prowadzenia biznesu. Coraz więcej płacimy za utrzymanie firm.

Inflacja, coraz wyższe koszty ogrzewania i wynagrodzeń. Do tego zapowiedź wyższych składek ZUS od 2023 i innych kosztów firmowych. Prowadzenie biznesu staje się coraz trudniejsze.

62 procent przedsiębiorców odczuło wzrost kosztów prowadzenia działalności w pierwszym półroczu. Takie dane przynosi badanie ERIF Biura Informacji Gospodarczej. 95 proc. przedsiębiorców z sektora MŚP widzi znaczący wzrost cen produktów i usług niezbędnych do prowadzenia działalności. To wynik badania „Zakupy firmowe”, na które powołuje się Gazeta Finansowa. Taka sytuacja to efekt nakładających się na siebie niekorzystnych zjawisk w gospodarce. Rosnąca inflacja prowadzi do tego, że trzeba coraz więcej płacić pracownikom. To powoduje, że rosną ceny półproduktów i usług koniecznych w biznesie. Właśnie dlatego przedsiębiorcy szukają coraz częściej promocji i okazji cenowych, a nawet tańszych zamienników. Największym problemem staje się drogie paliwo, opłaty za media i surowce oraz półprodukty. Na wzrost kosztów działalności wpływa też coraz droższy sprzęt biurowy, a także opłaty związane z wynajmem lokalu.

Podwyżka prądu dla firm

Podwyżka prądu dla firm jest tym, co staje się największym zagrożeniem dla stabilności finansów wielu firm. Ceny prądu dla firm to temat numer jeden rozmów między przedsiębiorcami. Gdy dochodzi do tego jeszcze wzrost wynagrodzeń dla pracowników bo przy rosnącej inflacji nie chcą pracować za dawne stawki, to sytuacja nie napawa optymizmem.

Znamienne jest to, że prawie 30 proc. małych przedsiębiorców korzysta z zewnętrznego finansowania firmy po to by nabyć produkty lub usługi konieczne do prowadzenia działalności.

Ta lista obciążeń sprawia, że już z rynku płyną sygnały, zapowiadające rosnący kłopot z płatnościami. Problem opóźnionych faktur będzie się nasilał. Dlaczego? Z jednej strony firmy są coraz bardziej przytłoczone rosnącymi kosztami działalności, z drugiej wielu kontrahentów wstrzymuje płatności by jak najdłużej „kredytować” się kosztem swoich klientów.

Ryzyko zatorów płatniczych staje się dość duże. Już dziś w największym rejestrze dłużników, KRD, jest ponad 260 tys. firm, które nie są w stanie na bieżąco płacić zobowiązań.



Rosnące koszty działalności – co robić?

Gdy dodamy do tego prognozy mówiące o tym, że ceny będą jeszcze wyższe, głównie paliw i energii, sytuacja wydaje się niezbyt dobra. Co więc zrobić gdy tak duże koszty ciążą firmie? W czasach kryzysowych, tych znacznie trudniejszych, najważniejszym elementem jest umiejętność generowania gotówki. Pieniądze na firmowym rachunku są bardzo istotne. Co jednak zrobić, gdy kontrahenci opóźniają płatności, a eksperci radzą utrzymywać gotówkę? I dlaczego trzymać gotówkę, skoro z powodu inflacji traci ona bardzo dużo na wartości? Chociażby dlatego, że gotówka, łatwy dostęp do niej pozwala być bardziej konkurencyjnym. Dzięki gotówce można wynegocjować niższe ceny bo jesteśmy w stanie zapłacić za produkt lub usługę znacznie mniej. Dostawca może otrzymać pieniądze od razu w zamian za to, że udzieli nam dodatkowego rabatu. Skąd jednak przedsiębiorca ma wziąć pieniądze na płatności, skoro jego kontrahenci zgodnie z terminem na fakturze, zapłacą dopiero za kilka tygodni?

Pomocnym rozwiązaniem okazuje się mikrofaktoring. Jest to rozwiązanie, które cieszy się ogromną popularnością w czasach, gdy płynność finansowa szczególnie mocno kuleje. Zasada działania jest prosta. Przedsiębiorca wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności, a jednocześnie przekazuję tę fakturę firmie mikrofaktoringowej. Ta, wypłaca od razu pieniądze z faktury potrącając niewielką prowizję za rzeczywisty okres takiego finansowania. W terminie wymagalności spółka faktoringowa odzyskuje pieniądze od podmiotu, któremu wystawiliśmy fakturę. Faktoring dla małych firm staje się często jedyną możliwością poprawy płynności finansowej. Warto spróbować. Usługa faktoringowa może być też dobrym sposobem na to by poradzić sobie z rosnącymi kosztami działalności. To co, spróbujesz?

faktoring dla małych firm i mikrofirm

Może cię zainteresować również:

--> Finansowanie faktur online

--> Ranking firm faktoringowych

--> Co to jest faktoring

--> Przykład faktoringu

--> Koszt faktoringu

--> Limit faktoringowy

--> Mikrofaktoring

--> Finansowanie firmy

--> Faktoring online

--> Usługa faktoringu

5/5 - (4 votes)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej