Nowoczesne technologie w faktoringu

23 czerwca 2023
Nowoczesne technologie w faktoringu

Coraz bardziej zaawansowane techniki weryfikacji i ogromna innowacyjność, co maksymalnie skraca i upraszcza procesy. Maksymalne bezpieczeństwo transakcji i dostępność z każdego urządzenia mobilnego o dowolnej porze. Tak dziś wygląda codzienność w wiodących firmach oferujących usługi faktoringowe.

Usługi faktoringowe to ta dziedzina biznesu, która bardzo szybko wdraża najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Wszystko po to by finansowanie faktur było jak możliwie najprostsze. Fintechy faktoringowe to jedne z najszybciej rozwijających się technologicznie biznesów. Utrzymanie płynności finansowej to jedno z najpoważniejszych wyzwań przedsiębiorców. Z jednej strony przewagę rynkową zdobywa ten, kto proponuje wydłużone terminy płatności, z drugiej coraz częściej można wynegocjować rabat za płatność gotówką. Jak pogodzić te dwa, wydawałoby się skrajne interesy? Rozwiązaniem może być faktoring, czyli finansowanie faktur.

faktoring dla małych firm i mikrofirm

Usługa faktoringu

Usługa faktoringu polega na finansowaniu faktur. Przedsiębiorca wystawiając fakturę, przekazuje ją kontrahentowi i jednocześnie firmie faktoringowej, która przejmuje wierzytelność z dokumentu. Przedsiębiorca otrzymuje pieniądze praktycznie od razu, a faktor czeka do czasu wymagalności płatności i rozlicza ją z kontrahentem przedsiębiorcy. Jak to się odbywa dokładnie? Zaczyna się od tego, że przedsiębiorca wystawia fakturę z wydłużonym terminem płatności. Przygotowuje się na to, że kontrahent zapłaci za kilka tygodni. I to zakładając, że druga strona ureguluje płatność w terminie. Jednak nawet jeśli kontrahenci opłacają zobowiązania skrupulatnie i bez opóźnień, to długie terminy płatności mogą znacząco zachwiać płynnością finansową. Odpowiedzią na taką niedogodność jest właśnie faktoring bądź jego nowoczesna, zdygitalizowana odmiana – mikrofaktoring, nazywany również finansowaniem faktur online. Przedsiębiorca informuje firmę faktoringową o wystawieniu faktury swojemu kontrahentowi. Firma mikrofaktoringowa kupuje taką pojedynczą fakturę – cały proces odbywa się oczywiście online, wypłaca przedsiębiorcy należność, egzekwując ją od kontrahenta przedsiębiorcy w terminie wymagalności.

Ryzyko faktoringu

Zanim jednak do tego dojdzie, potrzebne jest oszacowanie skali ryzyka takiej transakcji. I tu z pomocą przychodzi technologia. Warto zdać sobie sprawę, że pod względem rozwoju technologicznego, polskie firmy z branży finansowej na wysokiej pozycji. Korzysta na tym branża fintechowa, która łączy w sobie rozwiązania finansowe i technologiczne. Tak jak w przypadku całej branży finansowej, także i faktoring „ominął” kilka etapów rozwoju. Na rynku bankowym nie przyjęły się u nas czeki. Sam proces uruchamiania konta bankowego w polskiej rzeczywistości odbywa się online i jest to już raczej standard. Nawet w krajach rozwiniętych w wielu przypadkach trzeba osobiście pofatygować się do placówki.

Proces uzyskiwania finansowania poprzez faktoring też odbywa się dziś zdalnie. Poczynając od weryfikacji na odległość. Dziś są już na rynku dostępne elektroniczne certyfikaty z „zaszytymi” danymi osobowymi. Takie urządzenia potwierdzają to, co mamy zapisane w dokumentach. Elektroniczny system weryfikacyjny podczas skanowania dokumentu wyodrębnia dane automatycznie i porównuje je z twarzą właściciela. Pierwszą spółką mikrofaktoringową, która wdrożyła jedno z nowszych rozwiązań w zakresie weryfikacji tożsamości jest Monevia.

Weryfikacja w faktoringu

Oprogramowanie, którego używamy pozwala szybko i bezpiecznie weryfikować klientów i wypłacać im pieniądze z przekazanych faktur. Możemy tworzyć też spersonalizowane oferty. Co istotne, bez konieczności osobistego kontaktu z naszą firmą. – tłumaczy Tomasz Gąsiorowski z Monevia.

Firma wykorzystuje m.in. rozwiązanie eDO App od PWPW. eDO App to aplikacja stworzona przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych, dzięki której możliwe jest zdalne potwierdzanie tożsamości przy wykorzystaniu jedynie e-dowodu osobistego. Zaawansowane rozwiązania online wykorzystywane są także do autoryzowania dokumentów. Nie trzeba już potwierdzać umów podpisem odręcznym składanych w obecności kuriera bądź pracownika instytucji finansowej. Wszystko w pełni bezpiecznie i zgodnie z prawem dokonywane jest przez podpis elektroniczny i internet.

Dzięki takim ułatwieniom procesowym możliwości wykorzystania mikrofaktoringu są naprawdę duże. Przedsiębiorca może oddać do przekazać do finansowania nawet pojedynczą fakturę, bez konieczności żmudnego ubiegania się o limit. Automatyczna, elektroniczna weryfikacja klienta, optyczne sczytywanie załączonych faktur, zdygitalizowany obieg dokumentów oraz podpisanie umów w czasie rzeczywistym przyspiesza i znacząco upraszcza cały proces finansowania. Bo jak wiadomo, w biznesie czas to pieniądz. I tak było od zawsze.

faktoring dla małych firm i mikrofirm

5/5 - (1 vote)
Sprawdź jakim Faktorem będzie dla Ciebie Monevia!
NATYCHMIASTOWA gotówka na Twoim koncie
Szybki proces on-line
Wszystko w JEDNEJ opłacie
100% faktury brutto wypłacane
Dowiedz się więcej